Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel stand

Cena (včetně DPH)
845 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21905-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rok 1919 byl bezesporu rokem československé měny – za měnu nového státu byla prohlášena koruna československá a zanedlouho se objevila první československá platidla. Rovné století, které uplynulo od zahájení jejich vydávání, připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč vyražená v kvalitě standard.

Vůbec prvním československým platidlem – když nepočítáme rakousko-uherské bankovky opatřené československými kolky – se stala státovka s nominální hodnotou 100 Kč. Říká se jí „muchovka“, neboť jejím autorem se stal světoznámý secesní malíř Alfons Mucha, který na papírovém platidle zvěčnil svou manželku Marii Muchovou-Chytilovou. Stokoruna byla uvedena do oběhu 7. července 1919, ale díru do světa neudělala. Ve zprávě pro Bankovní výbor při ministerstvu financí tehdy dokonce stálo: „Jsme si dobře vědomi, že umělecká stránka našich nových státovek není, jaká měla by býti. Bylo to způsobeno nutností jednati v krátkém čase bez vypisování soutěží a nemohli jsme ani malíři Muchovi dáti pro jednu státovku lhůtu delší 2 dnů. Kvality první stokoruny byly doceněny až mnohem později a dnes patří k našim nejobdivovanějším historickým platidlům.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra a pedagoga Luboše Charváta, který na minci dokonale převedl výjevy z rubové i lícové strany Muchovy stokoruny. Odborná komise ocenila zejména výstižné převedení ženského portrétu z kresby do reliéfní podoby.

Výhradním výrobcem českých mincí je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21905-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
červenec 2019
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč