Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel stand

Stříbrná mince 500 Kč 2019 Zahájení vydávání československých platidel stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.
Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Popis produktu

Rok 1919 byl bezesporu rokem československé měny – za měnu nového státu byla prohlášena koruna československá a zanedlouho se objevila první československá platidla. Rovné století, které uplynulo od zahájení jejich vydávání, připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč vyražená v kvalitě standard.

Vůbec prvním československým platidlem – když nepočítáme rakousko-uherské bankovky opatřené československými kolky – se stala státovka s nominální hodnotou 100 Kč. Říká se jí „muchovka“, neboť jejím autorem se stal světoznámý secesní malíř Alfons Mucha, který na papírovém platidle zvěčnil svou manželku Marii Muchovou-Chytilovou. Stokoruna byla uvedena do oběhu 7. července 1919, ale díru do světa neudělala. Ve zprávě pro Bankovní výbor při ministerstvu financí tehdy dokonce stálo: „Jsme si dobře vědomi, že umělecká stránka našich nových státovek není, jaká měla by býti. Bylo to způsobeno nutností jednati v krátkém čase bez vypisování soutěží a nemohli jsme ani malíři Muchovi dáti pro jednu státovku lhůtu delší 2 dnů. Kvality první stokoruny byly doceněny až mnohem později a dnes patří k našim nejobdivovanějším historickým platidlům.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra a pedagoga Luboše Charváta, který na minci dokonale převedl výjevy z rubové i lícové strany Muchovy stokoruny. Odborná komise ocenila zejména výstižné převedení ženského portrétu z kresby do reliéfní podoby.

Výhradním výrobcem českých mincí je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21905-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...