Stříbrná mince 500 Kč 2023 Osobní automobil Tatra 603 stand

Stříbrná mince 500 Kč 2023 Osobní automobil Tatra 603 stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
červen 2023
Orientační cena
1 890 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který v průběhu pěti let připomene slavné dopravní prostředky, představuje svou třetí emisi. Mince s letopočtem 2023, která byla vyražena v provedení standard, je věnována osobnímu automobilu Tatra 603.

V 50. letech 20. století bylo československé hospodářství těžce poznamenáno centrálním plánováním a automobilový průmysl nebyl výjimkou. Například Tatra už nesměla vyrábět osobní vozy, přestože byly krásné, výkonné i oblíbené. V kopřivnické automobilce se však s nařízeným údělem výrobců těžkých nákladních automobilů nesmířili a potají se pustili do vývoje nové limuzíny. Když pak představitelé komunistického režimu zjistili, že kvůli zásahům do produkce vlastně nemají k dispozici žádný reprezentativní služební vůz, s radostí výrobu utajeného modelu, který dostal jméno Tatra 603, posvětili. Vzduchem chlazený osmiválec vynikal proudnicovou karoserií s ladnými a vyváženými tvary, které ho výrazně odlišovaly od všech ostatních soudobých strojů. Když v něm Čechoslováci dorazili na zimní olympijské hry v Itálii 1956 a na světovou výstavu v Bruselu 1958, západní novináři oněměli. Nemohli uvěřit, že dopravní prostředek vyrobený v malé socialistické zemi předčí i vozy západní kapitalistické produkce. Domácí i zahraniční poptávka po „šestsettrojce“ byla obrovská, ale vozit se v ní mohli jenom vyvolení straničtí funkcionáři…

Autorkou pamětní mince se stala medailérka Petra Brodská, DiS. Odbornou komisi České národní banky oslovilo zejména „vynikající ztvárnění automobilu Tatra 603 a všech jeho detailních prvků včetně technických výkresů“. Vyobrazen je vůz první série se třemi světlomety.

Všechny české mince – oběžné i pamětní – razí jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22305-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
26,1 g
Průměr
40 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...