Stříbrná mince 500 Kč 2024 Tramvaj ČKD Tatra T3 stand

Stříbrná mince 500 Kč 2024 Tramvaj ČKD Tatra T3 stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
červen 2024
Orientační cena
2 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč, který připomíná slavné dopravní prostředky, představuje svou čtvrtou emisi. Mince s letopočtem 2024, která byla vyražena v provedení standard, je věnována tramvaji ČKD Tatra T3.

V roce 1988 jezdilo po světě na 60 tisíc tramvají, přičemž celá třetina z tohoto množství byla vyrobena v tehdejším Československu. Strojem, který z malé země v srdci Evropy učinil tramvajovou velmoc a který se stal světovým rekordmanem v počtu vyrobených kusů, byla Tatra T3. Pražský dopravní podnik tuto zaoblenou tramvaj s inovativní technickou koncepcí, která představovala moderní a reprezentativní produkt našeho průmyslu, zařadil do provozu v roce 1962. Když pak vozy základního typu končily v pravidelném provozu, psal se rok 2011 – to znamená, že od první jízdy s cestujícími uplynulo celé půlstoletí. S modernizovanými kusy se však můžeme svézt dodnes… Celkem vzniklo na 14 tisíc kusů. Ve své domovině sloužily 2 tisíce vozů, z toho větší polovina jezdila po pražských kolejích. Obrovské množství pak bylo exportováno do zahraničí – zejména do zemí Sovětského svazu, Jugoslávie, Rumunska či Východního Německa.

Autorem pamětní mince se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Odborná komise České národní banky ocenila zejména „výborné ztvárnění tramvaje T3 a nápaditou kompozici pohledů a detailů“.

Výhradním dodavatelem mincí pro Českou národní banku je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22404-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...