Stříbrná mince 75. narozeniny krále Karla III. UK 2023 proof

Stříbrná mince 75. narozeniny krále Karla III. UK 2023 proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
4510 ks
Cena
3 390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2023 slaví král Karel III. krásné 75. narozeniny. Při té příležitosti mu vzdává hold stříbrná mince britské mincovny The Royal Mint.

Jen málokterý britský vladař musel při nástupu na trůn čelit srovnání se svým předchůdcem tak, jak to zakusil Karel III. Královna Alžběta II., které bylo v době korunovace 26 let, na trůnu strávila celých sedm desetiletí a stala se nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím britským panovníkem všech dob. Její syn se oproti tomu na převzetí úřadu připravoval rekordně dlouho – prakticky půl století. Králem se stal až ve věku 73 let – coby nejstarší následník trůnu v dějinách britské monarchie. Přesto zpočátku panovaly pochyby. Nebylo totiž jisté, jak ostrované novou hlavu státu přijmou a jak si někdejší kontroverzní princ poradí s novou rolí. Rychle se však ukázalo, že Karel III. je mužem na svém místě. Velké Británii a celému světu dává jasně najevo, že monarchie patří i do 21. století. Je otevřený, citlivý a snaží se maximálně přiblížit obyčejným lidem. Klade důraz na environmentalistiku, charitativní aktivity a společenskou odpovědnost. Nezpochybnitelný podíl na králově úspěchu má i jeho milovaná žena – královna Camilla, která je mu pevnou oporou.

Velkou vášní Karla III. je ochrana přírody, a reverzní strana narozeninové mince proto předkládá nejen královský emblém a číslovku 75, ale také rostlinné motivy. „Zatímco stračky jsou královy oblíbené květiny, dub představuje sílu, morálku a vzdělanost,“ vysvětluje designér Dan Thorne. Pokud se podíváte pozorně, v reliéfu spatříte ještě včelu, vážku a berušku. Environmentální poselství najdete i na hraně mince, která nese text RESTORING HARMONY WITH NATURE (obnovování harmonie s přírodou). Averzní straně pak vévodí oficiální portrét krále, který je dílem sochaře Martina Jenningse. Profil je obklopený textem CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry), nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP) a letopočtem emise 2023.

Není bez zajímavosti, že podobu mince, která je uložena do elegantní krabičky, ovlivnila tradice, jejíž kořeny sahají až do 17. století. Tato zvyklost praví, že se profily panovníků střídají – protože královna na mincích hleděla vpravo, její syn se dívá vlevo.

Specifikace

Číslo
84525-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení
Obal
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...