Stříbrná mince Bohyně světa - Afrodíté stand

Stříbrná mince Bohyně světa - Afrodíté stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
6 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bohyně světa

Po pětici starobylých bohů ze všech koutů světa se na pamětních mincích objevují neméně slavné bohyně. Jako první se v ryzím stříbře představuje Afrodíté.

Starořecké bohyni lásky, plodnosti a krásy
nedokázali odolat smrtelníci ani sami bohové. Diova lehkomyslná a rozmarná dcera, která se zrodila z mořské pěny, nabádala lidstvo, aby si vychutnávalo život tady a teď, ale přestože se stala patronkou zamilovaných, sama se štěstí v lásce nedočkala. Byla provdána za kulhavého boha ohně Héfaista, který ji bezmezně miloval, avšak povrchní Afrodíté jeho city neopětovala. Nedokázala se přenést přes jeho ohyzdný zevnějšek, a tak prožila bezpočet milostných afér – se statným bohem války Áreem, mocným bohem moří Poseidonem či charismatickým poslem bohů Hermem. S každým z bohů zplodila děti, jejichž jména používáme dodnes – Eróta, Harmonii či Hermafrodíta. Jako jedna z dvanácti Olympanů vystupuje Afrodíté v celé řadě nesmrtelných příběhů – například o jablku sváru a princi Paridovi, který ji označil za nejkrásnější z bohyň, a nevědomky tak rozpoutal trojskou válku…

Reverzní strana mince, jejíž autorkou je medailérka Petra Brodská, DiS., předkládá křehkou bohyni s růží v ruce. Její krásu podtrhují nejrůznější ozdoby – čelenka, náušnice, náhrdelník, tradiční oděv chitón – a nechybí ani mušle hřebenatka. To vše obklopují charakteristické helénské ornamenty, které najdete také na averzní straně mince. Tam je doprovázejí motivy severského, slovanského, indického a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Velké bohyně světa jsou zvěčněné na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75861-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Kolektiv autorů
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Černá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...