Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince Břízka - jaro proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
Běžná cena
2 650 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75262-711


Naši předkové věřili, že stromy jsou nabité božskou energií a sídlí v nich duchové. Jedním z nejoblíbenějších mystických stromů je bříza, která se stala předlohou pro stříbrnou minci České mincovny zkrášlenou českým sklem.

Po celém světě má bříza zvláštní místo v řadě starobylých kultur – východních Slovanů, tajuplných Keltů i severoamerických Indiánů. Je poetickým zosobněním jara. Symbolizuje svěžest, čistotu, světlo, bezpečí, plodnost a nový počátek. Není proto divu, že bývá přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí s rozevlátými vlasy. Má léčivé vlastnosti – v lidovém léčitelství čistí krev, posiluje ledviny a dezinfikuje – a její krása je nevyčerpatelnou inspirací pro umělce – stačí si vybavit takřka libovolnou ruskou pohádku.

Reliéf reverzní strany stříbrné mince předkládá kmeny a listy březového hájku. Výjimečným ho pak činí jarní lístek vyrobený tradiční společností Preciosa z taženého skla. Kompozici dotváří anglicko-ruský opis BIRCH LEAF – БЕРЕЗКА (bříza je národním stromem Ruska). Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana ražby nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2016.

Mince je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní etue, která je příhodně vyrobena z březového dřeva. (Veškeré texty, které jsou součástí mince, jsou v angličtině.)
 

Materiál
Stříbro
Váha
20 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
75262-711
Emisní náklad
5000 ks
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD