Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince Brouk Pytlík proof

Cena (včetně DPH)
1 190 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75465-711
Sběratelská série


Ferda Mravenec

Druhá stříbrná mince České mincovny z pětidílné sběratelské minisérie, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, je věnována jeho kamarádovi, kterým není nikdo jiný než brouk Pytlík.

Pro umělce není větší pocty, než když se jeho dílo dostane do povědomí celé společnosti a najde si cestu do každodenního slovníku. To je případ brouka Pytlíka. Když spisovatel Ondřej Sekora postavičku vymýšlel, jistě si nepředstavoval, že se stane archetypem chvastouna, který všude byl a všechno zná. Poprvé se brouk mihl v knize Ferda Mravenec z roku 1936 a jeho jménem se dodnes označují lidé, kteří neváhají mluvit do věcí, o nichž mají v nejlepším případě povrchní znalosti. K Pytlíkovi ale nesmíme být nespravedliví. Nemá špatný charakter – právě naopak! Přestože je nešikovným teoretikem, absenci praktických zkušeností vynahrazuje zápalem, nadšením a nespoutanou tvořivostí. V pohádkových příbězích se Pytlík postupně stále více přibližuje svému kamarádovi Ferdovi a i pro něj začíná platit okřídlené heslo „práce všeho druhu“.

Reverzní strana mince medailérky Ireny Hradecké, DiS., předkládá brouka skotačícího na louce. Averzní strana pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019 – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Nezapomeňte, že součástí Ferdovy mince bylo veselé sběratelské album, do kterého si můžete uložit i brouka Pytlíka.
 

Materiál
Stříbro
Váha
10 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75465-711
Emisní náklad
600 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD