Stříbrná mince Brouk Pytlík proof

Stříbrná mince Brouk Pytlík proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
600 ks
Cena
1 190 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ferda Mravenec

Druhá stříbrná mince České mincovny z pětidílné sběratelské minisérie, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, je věnována jeho kamarádovi, kterým není nikdo jiný než brouk Pytlík.

Pro umělce není větší pocty, než když se jeho dílo dostane do povědomí celé společnosti a najde si cestu do každodenního slovníku. To je případ brouka Pytlíka. Když spisovatel Ondřej Sekora postavičku vymýšlel, jistě si nepředstavoval, že se stane archetypem chvastouna, který všude byl a všechno zná. Poprvé se brouk mihl v knize Ferda Mravenec z roku 1936 a jeho jménem se dodnes označují lidé, kteří neváhají mluvit do věcí, o nichž mají v nejlepším případě povrchní znalosti. K Pytlíkovi ale nesmíme být nespravedliví. Nemá špatný charakter – právě naopak! Přestože je nešikovným teoretikem, absenci praktických zkušeností vynahrazuje zápalem, nadšením a nespoutanou tvořivostí. V pohádkových příbězích se Pytlík postupně stále více přibližuje svému kamarádovi Ferdovi a i pro něj začíná platit okřídlené heslo „práce všeho druhu“.

Reverzní strana mince medailérky Ireny Hradecké, DiS., předkládá brouka skotačícího na louce. Averzní strana pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019 – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Nezapomeňte, že součástí Ferdovy mince bylo veselé sběratelské album, do kterého si můžete uložit i brouka Pytlíka.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75465-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...