Stříbrná mince David Drahonínský proof

Stříbrná mince David Drahonínský proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Olympiáda Tokio

Na paralympiádě v Tokiu získala česká výprava celkem osm medailí – dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. Zlatému paralympionikovi Davidu Drahonínskému vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

David Drahonínský byl upoután na vozík poté, co ve stavu náměsíčnosti vypadl z balkonu ve třetím patře. Aktivní mladík, který se věnoval fotbalu, hokeji a taekwondu, však nepropadl sebelítosti a i nadále zůstal nadšeným sportovcem. Začal se věnovat lukostřelbě s kladkovým lukem a díky obrovskému zápalu se stal trojnásobným mistrem světa a dvojnásobným vítězem paralympiády. První paralympijské zlato vybojoval v roce 2008 v Pekingu a druhé v roce 2021 v Tokiu, kde ve vyrovnaném souboji porazil tureckého soupeře o jediný bod. „O zlatou medaili z paralympiády se nebojuje každý den. Byl jsem si té šance dobře vědom a jsem strašně rád, že jsem na to poslední dva roky hodně dřel. Bez zlata bych nebyl spokojený – slíbil jsem to taťkovi, který před dvěma lety zemřel. To byla má motivace,“ říká lukostřelec, který ohromuje po celém světě nejen svými výkony, ale také vítězným tancem a účesem v barvě české vlajky. Ze země vycházejícího slunce přivezl ještě stříbrnou medaili, kterou získal společně se svou kolegyní Šárkou Musilovou.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá střelce, který soustředěně natahuje tětivu. Opis uvádí DAVID DRAHONÍNSKÝ – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – LUKOSTŘELBA. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (WST).

Nenechte si ujít vzpomínku na jedinečný triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76231-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
1 WST
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...