Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Stříbrná mince Ferda a Beruška proof
Zpět

Stříbrná mince Ferda a Beruška proof

Cena (včetně DPH)
1 190 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75469-711
Sběratelská série


Ferda Mravenec

Na třetí stříbrné minci z minisérie České mincovny, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, se oslavenec objevuje ve společnosti slečny Berušky.

Knížky Ondřeje Sekory jsou oblíbené mimo jiné proto, že dětem zábavným způsobem odhalují nejrůznější zákonitosti hmyzího světa. V řadě případů ale spisovatel popustil uzdu fantazii. Příkladem je náklonnost Ferdy Mravence ke slečně Berušce. Takový vztah by ve skutečnosti neobstál. Mravenci i slunéčka sedmitečná jsou totiž dravci. Jejich zájmy jsou zcela opačné a daly by se přirovnat k honákům a zlodějům dobytka. Mravenci jsou proslulí tím, že chovají mšice – opečovávají je, chrání je před nebezpečím a dostávají za to sladkou medovici. Pro berušky jsou ale mšice největší pochoutkou – jedna broučí larva jich v průběhu svého vývoje zkonzumuje šest stovek… Další skutečností, kterou Ondřej Sekora pozměnil, je Ferdova identita. Mravenčí společenství je podobné včelímu. Tvoří ho matka-královna a její dcery-dělnice. Samečci se líhnou jen jednou ročně, v mraveništi se nezdržují, odlétají se pářit a vzápětí hynou. Každý běžný neokřídlený mravenec v hnízdě – to znamená i Ferda – je tedy samičkou.

Reverzní strana zachycuje Ferdu a Berušku, jak spolu tančí v trávě. Dvojrozměrné postavičky převedla do plastické podoby zkušená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) –, jehož zahraniční licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nezapomeňte, že minci s Ferdou a Beruškou si můžete uložit do sběratelského alba, které bylo součástí první Ferdovy mince.

Materiál
Stříbro
Váha
10 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75469-711
Emisní náklad
600 ks
Datum emise
duben 2019
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD