Stříbrná mince Ferda Mravenec proof

Stříbrná mince Ferda Mravenec proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
600 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ferda Mravenec

Příběhy vynalézavého a nebojácného Ferdy Mravence nás baví už 85 let. Kreslená postavička spisovatele Ondřeje Sekory se při této příležitosti objevuje na první stříbrné minci z pětidílné sběratelské minisérie České mincovny.

Na stránkách knih a komiksů, ale také ve filmech a seriálech čekají na mravence s puntíkovaným šátkem, který si hravě poradí s pracemi všeho druhu, nejrůznější dobrodružství. Prožívá románek s krásnou, ale namyšlenou slečnou Beruškou, je zajat zlými rezavými mravenci a přinucen sloužit čmelákovi, střevlíkovi, potápníkovi a mravkolvovi, pečuje o larvy chrostíků i mravenců, dá za vyučenou nabručenému šnekovi, krotí divoké mšice nebo organizuje hmyzí olympiádu. Přestože se všechny tyto příhody odehrávají v pohádkovém mikrokosmu, odrážejí nálady, které panovaly ve společnosti v době jejich vzniku. Zatímco v atmosféře mnichovské krize na konci 30. let se Ferda připravuje na válku, v poválečných 50. letech je plný budovatelského nadšení.

Reverzní strana pamětní ražby předkládá plastické vyobrazení charakteristické dvojrozměrné postavičky. Je dílem medailérky Ireny Hradecké, DiS., která má s pohádkovými mincemi bohaté zkušenosti. Averzní strana pak nese jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise mince 2018 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Každá mince je zasazena do speciálního sběratelského alba s ilustracemi Ondřeje Sekory, kam si budete moci uložit ještě další čtyři mince s Ferdou, Broukem Pytlíkem, Beruškou a šnekem.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75425-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...