Stříbrná mince Ivo Viktor proof

Stříbrná mince Ivo Viktor proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2015
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Československé fotbalové legendy

Na Bělehrad, na Bělehrad! Tak zní známý pokřik dobrého vojáka Švejka. Stejně tak jej jistojistě měli na rtech hráči naší fotbalové reprezentace, kteří se roku 1976 ubírali do hlavního města tehdejší Jugoslávie na Mistrovství Evropy ve fotbale. V té chvíli ještě netušili, že jedou změnit dějiny české kopané.

Během neuvěřitelného hráčského koncertu se postupně vypořádali s takovými soupeři, jako byl Sovětský svaz ve čtvrtfinále, kterému tak naši poprvé v historii zarazili postup do závěrečného utkání. Následovala porážka nizozemských hráčských es a nakonec, ve finálovém klání, zvítězilo Československo nad úřadujícím mistrem světa i Evropy Německem díky proměněné rozhodující penaltě. Velký sen se stal skutečností a my jsme se poprvé a zatím naposledy mohli honosit nejvyšším evropským fotbalovým titulem.

K fenomenálnímu úspěchu přispěla dokonalá souhra našeho týmu, nebojácný útok, rozhodná obrana a pochopitelně také nekompromisní brankář. Tím nebyl nikdo menší než Ivo Viktor. Právě jemu patří další emise z velmi oblíbené série Československé fotbalové legendy, kterou pro fanoušky i sběratele připravila Česká mincovna.

Ivo Viktor se narodil 21. května 1942 v Křelově a své fotbalové kořeny zapustil ve Spartaku Šternberk již ve čtrnácti letech. Poté se blýskl v několika dalších klubech a roku 1963 definitivně zakotvil v dresu Dukly Praha, s níž odehrál stovky prvoligových mačů. Za národní tým nastoupil poprvé roku 1966 v Brazílii v přátelském zápasu na stadionu Maracaná, kde inkasoval gól od samotného Pelého. Dle jeho spoluhráčů se jednalo o pomyslný křest, který ho předurčoval k tomu, že se stane skvělým gólmanem. Tato předpověď se beze zbytku splnila a Ivo Viktor patří ke skutečným fotbalovým legendám. Aktivní kariéru sice musel rok po svém bělehradském triumfu opustit, jako trenér se však fotbalu věnuje dodnes.

Stříbrná Smart mince Ivo Viktor 2 NZD od České mincovny je nejen výjimečnou sběratelskou záležitostí, ale také připomínkou hráče s velkým sportovním duchem a mimořádnou intuicí. Návrhu reverzní strany mince se znamenitě ujal MgA. Martin Dašek, jenž předkládá věrný portrét gólmana doplněný jeho jménem, podpisem a textem MISTR EVROPY 1976 BĚLEHRAD. Přidejte do své kolekce další důkaz skutečného českého mistrovství!

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Číslo
75117-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...