Stříbrná mince Její Veličenstvo královna Alžběta II. UK 2022 proof

Stříbrná mince Její Veličenstvo královna Alžběta II. UK 2022 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2022
Cena
3 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2022 nás navždy opustila královna Alžběta II. a britského trůnu se ujal král Karel III. Obě osobnosti připomíná stříbrná mince královské mincovny The Royal Mint.

Alžběta II. měla jen málo času, aby se připravila na to, že bude královnou. V době korunovace bylo matce dvou malých dětí pouhých 26 let. Na trůnu pak strávila celých sedm desetiletí a stala se nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím britským panovníkem všech dob. Alžbětin syn Karel III. se oproti tomu na převzetí úřadu připravoval rekordně dlouho – prakticky půl století. Králem se stal až ve věku 73 let, coby pětinásobný dědeček a nejstarší následník trůnu v dějinách britské monarchie. I když jejich osudy nemohly být rozdílnější, nový panovník zdůraznil, že chce jít ve stopách své milované matky, která zasvětila život nezištné službě vlasti. Zajistit kontinuitu státního zřízení, které existuje celých tisíc let, nebude jednoduchý úkol, ale králi Karlovi v tom bude pomáhat větší otevřenost a také větší citlivost…

Reverzní strana stříbrné mince, jež je věnována Alžbětě II., předkládá dva portréty královny, které od sebe dělí 70 let na trůnu. Kompozici reverzu z ateliéru výtvarníka Johna Bergdahla dotváří královnin monogram, latinský opis ELIZABETH REGINA (královna Alžběta) a životní letopočty 1926–2022. Averzní strana mince je pak vůbec poprvé v historii věnována králi Karlovi III. Jeho oficiální portrét, který je dílem sochaře Martina Jenningse, je obklopen textem CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry), nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP) a letopočtem emise 2022.

Není bez zajímavosti, že podobu mince ovlivnila tradice, jejíž kořeny sahají až do 17. století. Tato zvyklost praví, že se profily panovníků střídají – protože královna na mincích hleděla vpravo, její syn se dívá vlevo.

Specifikace

Číslo
84494-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...