Stříbrná mince Jiří Lipták proof

Stříbrná mince Jiří Lipták proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Olympiáda Tokio

Čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile – taková byla bilance české výpravy na olympiádě v Tokiu. Zlatému olympionikovi Jiřímu Liptákovi vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

Olympijskou soutěž v trapu, ve které se střelci s dvouhlavňovou brokovou puškou strefují do letících terčů, si zcela podmanili dva Češi – brněnští rodáci a velcí kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký. V šestičlenném finále poznamenaném větrnými podmínkami i nervozitou vydrželi až do vzájemného souboje o zlato. Po 50 ranách měli oba na kontě 43 zásahů a v dodatečném rozstřelu byli oba bezchybní až do sedmé série. Zatímco David Kostelecký minul a skončil stříbrný, Jiří Lipták se po titulu mistra Evropy či dvou světových bronzech dočkal největšího úspěchu své kariery. „Jsem rád, že po tom, co se v Riu českému střelectví nepodařilo získat žádnou medaili, jsme tady s Davidem rozjeli novou sérii. Musel jsem se smát, protože tohle by mě nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu. Byl to takový náš cíl – stát společně na stupních vítězů na velkém závodě. Ale že to bude právě na olympiádě? A že budeme stát vedle sebe? Tak to je pecka!“ radoval se novopečený zlatý olympionik z dvojitého triumfu českého sportu.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá střelce, který triumfálně zvedá pušku nad hlavu. Opis uvádí JIŘÍ LIPTÁK – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – TRAP. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (WST).

Nenechte si ujít vzpomínku na jedinečný triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76227-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
1 WST
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...