Stříbrná mince Jiří Prskavec proof

Stříbrná mince Jiří Prskavec proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
1 390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Olympiáda Tokio

Česká výprava posbírala na olympiádě v Tokiu celkem jedenáct medailí – čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Zlatému olympionikovi Jiřímu Prskavcovi vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

Vodní slalomář, bronzový medailista z Ria a úřadující mistr světa Jiří Prskavec byl v Tokiu největším favoritem klání kajakářů. Do závěrečných bojů o titul postoupil z prvního místa v semifinále, a tak ve finále startoval jako poslední. S tlakem se ale vyrovnal a nechyboval – stříbrného Slováka Jakuba Grigara na kanále Kasai porazil o více než tři sekundy a získal zlatou medaili. To, že vítězí s obrovským náskokem, si uvědomil až v samém závěru. „Vůbec jsem nečekal, že ten čas bude tak rychlý – koukl jsem se na něj až v posledních metrech. Bylo to naprosto spontánní, úžasné, obrovské. Ta chvíle, kdy z vás najedou všechno spadne. Prodal jsem, co jsem natrénoval, a ukázal radost, že je to všechno za mnou – že ten můj tokijský příběh má hezký konec. Cítil jsem obrovský tlak, ale povedlo se mi jet s radostí dítěte. Prostě jsem tam jel jako ten malý kluk, který hrozně rád jezdí na vodě,“ svěřil se olympijský vítěz. Neexistuje žádný velký titul, na který by český kajakář na divoké vodě nedosáhl – v Japonsku vybojoval ten poslední, který mu chyběl do sbírky.

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá kajakáře v zápalu boje s divokou vodou. Nápisy uvádí JIŘÍ PRSKAVEC – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – VODNÍ SLALOM – SINGLE KAJAK. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (WST).

Nenechte si ujít vzpomínku na jedinečný triumf českého sportu!

Specifikace

Číslo
76229-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
1 WST
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...