Stříbrná mince Josef Kadraba proof

Cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75113-711


Československé fotbalové legendy

Oslava národní kopané – i tak se dá nazvat výjimečná série mincí Československé fotbalové legendy od České mincovny. V jejím rámci bude formou malých uměleckých děl připomenuto celkem 11 zvučných jmen fenomenálních českých a slovenských sportovců s černobílým osudem – fotbalovým míčem. Každému hráči věnujeme zlatou a stříbrnou Smart minci v mimořádné kvalitě lesku proof. Druhou minci v sérii s nominálem 2 NZD zdobí tvář Josefa Kadraby.

Josef Kadraba (*1933) je vicemistrem světa z Chile z roku 1962 a díky 117 vstřeleným ligovým brankám je rovněž členem Klubu ligových kanonýrů. Objevil se v dresech Rakovníku, Liberce, vojenského klubu Tankista, Kladna, Sparty a Slavie. S posledním jmenovaným týmem – pražskou Slavií – nastoupil mezi lety 1965 a 1967 ke 114 utkáním s famózním výsledkem 46 gólů. Roku 1967 odešel pracovat do Vídně, kde po pětiletém legálním pobytu zůstal. V rodné zemi byl odsouzen na dva roky odnětí svobody a do vlasti se tak natrvalo nikdy nevrátil. Dosud žije v Rakousku – vyspělost jeho techniky, cit pro brankové příležitosti i pověstné hlavičky musel proto český fotbalový národ oželet.

Reverz stříbrné Smart mince 2 NZD Josef Kadraba je dalším mistrovským dílem, které vyšlo ze spolupráce České mincovny s výtvarníkem Mgr. Petrem Horákem. Z propracované podobizny sportovce, která je doplněna plastikou Kadrabova podpisu a nápisem JOSEF KADRABA VICEMISTR SVĚTA 1962 CHILE, je patrný autorův cit pro portréty.

Averz mince vyobrazuje portrét královny Alžběty II. včetně dalších atributů emitenta spolu s plastikou fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry.

Tato vydařená Smart mince by neměla minout sbírku žádného fotbalového fanouška. Potěšit však může jen 500 nejrychlejších, je totiž striktně limitovaná a velmi žádaná! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75113-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD