Stříbrná mince Josef Masopust proof

Stříbrná mince Josef Masopust proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2014
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Československé fotbalové legendy

 Český fotbal byl a je ve světě pojmem, za což vděčíme mnohým špičkovým sportovcům. Mezi nejvýznačnější postavy československé fotbalové historie jednoznačně patří Josef Masopust. Prvotřídní hráč s velkým srdcem, držitel ceny Fair play za celoživotní sportovní činnost, rytíř sportu. Svou úctu k velké osobnosti zelených trávníků se rozhodla vyjádřit také Česká mincovna a věnovala Josefu Masopustovi nádhernou stříbrnou minci s nominálem 2 NZD v mimořádné kvalitě proof.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu, svá učňovská léta strávil v divizním Baníku Most a poté ho angažovaly ligové Teplice. Díky tomu, že se stal vojákem z povolání, se mohl věnovat fotbalu profesionálně. Již během vojenské služby působil v ATK Praha, později Dukle, kde setrval dalších 16 let. Za tu dobu klub získal osm mistrovských titulů a čtyřikrát zvítězil v Československém poháru.

Jako záložník Dukly Praha a reprezentačního družstva byl Masopust u všech triumfů československého fotbalu šedesátých let. Za svou kariéru reprezentoval svou zemi celkem 63krát a dal 10 gólů. Za prvotřídní hráčský koncert, jenž předvedl během mistrovství světa v Chile v roce 1962, byl vyhlášen Evropským fotbalistou roku a stal se jedním ze dvou našich hráčů, kteří v historii vyhráli Zlatý míč. Rok 1966 mu pak přinesl vítězství v anketě Fotbalista Československa.

Po roce 1968 mohl Josef Masopust vycestovat do zahraničí a působil jako hrající trenér v Belgii a později v Indonésii. Doma se pak zapsal coby kouč v historii dukelského A mužstva, Zbrojovky Brno či Děčína. Na přelomu tisíciletí zastával Masopust post předsedy správní rady Nadace fotbalových internacionálů pečující o bývalé hráče národního mužstva, podporoval rovněž mladé fotbalisty. Jako spoluautor je podepsán pod publikací pro začínající talenty Fotbalový slabikář pro malé a velké.

Stříbrná mince Josef Masopust je první z jedenácti emisí nové série Československé fotbalové legendy od České mincovny. Na jejím averzu se nachází atributy emitenta a motiv fotbalového míče. Reverz je věnován mistrovské podobizně fotbalové ikony spolu s jeho podpisem a textem „JOSEF MASOPUST VÍCEMISTR SVĚTA 1962 CHILE“. Autorem obou stran je zkušený medailér MgA. Martin Dašek. Mince z ryzího stříbra Josef Masopust vychází v nákladu pouhých 500 kusů a jistě potěší jak sběratele patrioty, tak všechny nadšence excelentní české kopané.

Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Číslo
75098-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...