Stříbrná mince Karol Dobiaš proof

Stříbrná mince Karol Dobiaš proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2015
Emisní náklad
500 ks

Československé fotbalové legendy

Série Československé fotbalové legendy od České mincovny se dočkala dalšího vzácného přírůstku. Mezi skutečné hvězdy národní kopané zvěčněné v ušlechtilém stříbře přibyl Karol Dobiaš – obranná opora týmu, jenž roku 1976 přivezl z bělehradského evropského šampionátu vytoužený mistrovský titul.

Když naši fotbaloví reprezentanti mířili v červnu 1976 do tehdejší Jugoslávie na mistrovství, jistě do jednoho snili o tom, že se tentokrát poprvé v historii dotknou zlata. Po dramatickém zápasu se Sověty, Nizozemci a ve finále pak s Němci dokázali, že žlutý kov jim bezvýhradně patří a sen milionů československých fanoušků konečně ožil. Svou taktickou obranou s promyšlenými útočnými prvky k tomuto triumfu přispěl právě Karol Dobiaš, známý pod přezdívkou Patino.

Narodil se 18. prosince 1947 v Handlové. Za svůj život oblékl dres se lvíčkem během 67 utkání. Nejprve coby hráč Spartaku Trnava, později jako člen Bohemians Praha. Československo Karol reprezentoval kromě Bělehradu také na MS 1970 v Mexiku. Léta 1970 a 1971 mu přinesla ocenění československý Fotbalista roku.  V první lize nastoupil Karol Dobiaš k 344 utkáním a nastřílel během nich bezmála 30 branek. V dresu Spartaku Trnava se stal pětkrát mistrem ČSSR a třikrát vítězem Československého poháru. Karolko si však zahrál i v zahraničí, v letech 1980–1984 působil v belgickém Lokerenu. Po návratu do vlasti se naplno oddával roli trenéra v týmech Brna, Sparty a Bohemians. Proslul svými technickými kousky, které jsou i dnes inspirací pro mnohé ligové obránce.

Předlohy obou stran mince se ujal přední český medailér MgA. Petr Horák. Na reverzní straně originální stříbrné Smart mince je mistrovsky zpodobněn nezapomenutelný bek spolu se svým jménem, podpisem a textem MISTR EVROPY BĚLEHRAD 1976. Moderní ražby s nestárnoucí tematikou hrdinů sportovní historie jsou krásnou výzvou k vytvoření originální sbírky.

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů. Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
75119-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...