Stříbrná mince Na kolech - Elektrická lokomotiva řady 140 proof

Stříbrná mince Na kolech - Elektrická lokomotiva řady 140 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2021
Emisní náklad
700 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na kolech 2021

Třetím železničním dopravním prostředkem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Na kolech, je elektrická lokomotiva řady 140 přezdívaná „Bobina“.

Po skončení druhé světové války byly Československé dráhy v troskách. Přesto se jim již v květnu 1946 podařilo přistoupit k modernizaci, která spočívala v elektrizaci 1 000 km hlavních tratí. Téhož roku dráhy vystavily objednávku na elektrickou lokomotivu. Výrobu dostala na starost plzeňská Škoda, ale stroj měl využívat sofistikované technologie, a proto byly k jeho vývoji přizvány švýcarské firmy. Prototyp nové řady, která dostala označení 140 nebo E 499.0, byl dokončen roku 1953. Spolupráce se švýcarskými výrobci umožnila velký technologický skok, díky kterému byly československé elektrické lokomotivy srovnatelné se soudobými typy západní provenience. Stroje byly navrženy jako univerzální a používaly se pro rychlíkovou, osobní, nákladní i postrkovou službu. Bobina dosahovala maximální rychlosti 120 km/h, což byla nejvyšší povolená rychlost na našem území. Sériová produkce řady 140 probíhala souběžně s výrobou parních lokomotiv až do roku 1958 a její konstrukční řešení i funkční design se staly základem pro další kvalitní lokomotivy značky Škoda. Vzhledem k nákladnosti zahraničních licencí urychleně pokračovaly práce na vývoji vlastních technologií, které byly poprvé vyzkoušeny v roce 1957 na prototypu pozdější řady 141. Dodávky nových strojů však provoz existujících lokomotiv řady 140 neohrozily – Bobiny s dálkovými vlaky zajížděly denně ze Slovenska do Prahy. Jejich postavení zůstávalo neotřesitelné až do konce 80. let. Málokterá lokomotiva řady 140 přežila rok 2000, ale i tak je dnes můžeme spatřit na kolejích – například ve službách soukromých dopravců, jako provozní zálohu či při nostalgických jízdách v Česku, na Slovensku a v Polsku, ale také v KLDR, kam byla modifikovaná Bobina exportována.

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, vévodí vyobrazení Bobiny na kolejích. V návaznosti na název cyklu je dalším motivem reverzu detail jednoho z kol lokomotivy. V podobném duchu se nese i averzní strana mince, jejíž obvod je tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení v podobě leporela, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75848-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...