Stříbrná mince Na kolech - Motocykl JAWA 350/354 sidecar proof

Stříbrná mince Na kolech - Motocykl JAWA 350/354 sidecar proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
700 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na kolech 2021

Třetím motocyklem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Na kolech, je JAWA 350/354 sidecar, které se přezdívá „Kývačka“.

Motocykly byly po dlouhou dobu dopravním prostředkem oblíbeným u širokých vrstev společnosti. Byly dostupné, ale v oblasti užitkovosti se nemohly měřit s automobily. Ve snaze zvýšit jejich uplatnění proto konstruktéři přicházeli s nejrůznějšími vylepšeními – například tandemovými sedly či dvoukolovými návěsnými vozíky taženými za motocyklem, které se však na nekvalitních vozovkách neosvědčily. Plnohodnotným řešením se staly až speciální postranní vozíky – takzvané sajdkáry. Souprava motocyklu se sajdkárou měla podobu dvoustopé tříkolky a sloužila k přepravě osob a nákladu. Vynikala dobrou stabilitou nenáchylnou ke smyku a spolujezdci poskytovala značné, takřka automobilové pohodlí. Sloužila tříčlenným rodinám i drobným podnikatelům a skvěle se uplatnila také v armádě. S postupem času však postranních vozíků pomalu, ale jistě ubývalo. Stále častěji se totiž objevoval názor, že souprava se sajdkárou v sobě vlastně kombinuje nevýhody motocyklu i automobilu – totiž že nechrání před nepříznivým počasím ani nárazem a není hbitá ani skladná. Přesto výroba sajdkár v Československu pokračovala a jejich nová epocha začala v roce 1957. Tehdy byla lidovému družstvu Velorex svěřena výroba postranních vozíků pro motocykly takzvané Jednotné řady. Nejsilnější představitelkou Jednotné řady se stala JAWA 350/354 vyráběná v letech 1954–1962, která byla nejen výkonná a spolehlivá, ale také elegantní – v červené barvě se zlatou linkou, s chromovanými rybinami, ampérmetrem zasazeným do nádrže a sedlem typu kytara. Charakteristickým rysem motocyklu se stala zadní kyvná vidlice, kterou předchozí typy nedisponovaly a která mu zajistila přezdívku Kývačka. O vynikající konstrukci stroje svědčily obrovské obchodní úspěchy doma i v zahraničí. Řada Kývaček je i po více než půlstoletí pořád v provozu a některé z nich se stále pyšní stylovou sajdkárou…

Autorem pamětní mince se stal MgA. Martin Dašek, který není jen zkušeným medailérem, ale také velkým milovníkem historických motocyklů. Věrné vyobrazení Kývačky na reverzní straně doprovodil opisem JAWA 350/354 SIDECAR VELOREX a detailem tachometru s logem JAWA ČZ. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků.

Mince je uložena do výpravného balení, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie. Nezapomeňte, že svou sbírku dopravních prostředků si můžete po čtveřicích ukládat do praktických sběratelských boxů, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75847-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...