Stříbrná mince Na kolech - Nákladní automobil Tatra Kopřivnice proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75532-711
Sběratelská série


Na kolech

Nákladní automobil NW, jeden z prvních vozů svého druhu na světě, byl zkonstruován roku 1898 v budoucí Tatře Kopřivnice. V roce 2019 uplynulo 120 let od chvíle, kdy se představil veřejnosti, a při této příležitosti vznikla druhá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech.

Podnik s názvem NW – Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, v češtině Kopřivnická vozovka – vstoupil do dějin tím, že vyrobil první osobní automobil se spalovacím motorem ve střední Evropě. Záhy pak v moravskoslezském městě získali stejné prvenství v oblasti nákladních automobilů. Vůz trambusového typu, který stál na samém počátku dlouhé řady světoznámých užitkových automobilů se značkou Tatra na kapotě, disponoval užitečnou nosností 2,5 t. Více než cokoli jiného připomínal železniční vagon (však se také společnost zabývala jejich výrobou) a namísto volantu se řídil pákou. K pokrokovému konstrukčnímu řešení automobilu patřila pohonná jednotka, kterou tvořily dva shodné dvouválcové čtyřdobé motory Benz s celkovým objemem 5 428 cm3. Společný výkon činil 9,72 kW – 13,2 koní – při 600 otáčkách za minutu. Dvojité řešení pohonné jednotky bylo zřejmě vynuceno tehdejší absencí motorů s vyšším výkonem. V závislosti na velikosti nákladu bylo možné motory ovládat postupně, ale pro hospodárnou jízdu po rovině bez nákladu stačil pouze provoz levého motoru. Originální exemplář nákladního vozu se do dnešních dní bohužel nedochoval, ale na základě dobových podkladů byla v roce 1979 vyrobena replika. Alespoň ta je dokladem revolučního českého výrobku s řadou pokrokových technických prvků, z nichž řada se dočkala uplatnění až po desítkách let vývoje nákladních automobilů.

Vyobrazení vozu na reverzní straně mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, je doplněno opisem NW – NÁKLADNÍ AUTOMOBIL. V návaznosti na název cyklu je dalším motivem reverzu detail paprskového loukoťového kola. V podobném stylu se nese i averzní strana mince, jejíž obvod je tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Součástí mince, která vychází s oficiálním svolením automobilky Tatra, je výpravné balení, které obsahuje doprovodný text a fotografie.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75532-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD