Stříbrná mince Na kolech - Osobní automobil Škoda 110 R Coupé proof

Stříbrná mince Na kolech - Osobní automobil Škoda 110 R Coupé proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
500 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na kolech

Škoda 110 R se vyráběla mezi lety 1970 a 1980. Při příležitosti 50. výročí zahájení a 40. výročí ukončení výroby vychází pátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech.

Přestože v době socialismu vznikla v automobilce Škoda spousta zajímavých projektů, řada z nich nebyla realizována – nezřídka proto, že neodpovídaly představám tehdejšího režimu. I tak se ale sériové výroby dočkalo několik speciálních vozů, které nebyly určené pracujícím masám. Rodištěm jednoho takového vozu se stal závod v Kvasinách, kde měli zkušenosti s výrobou populárního kabrioletu Škoda Felicia a kde v 60. letech vyráběli Škodu Octavia Combi. Ta sice byla osvědčená a žádaná, ale v Mladé Boleslavi tou dobou již vyráběli Škodu 1000 MB – vůz se zcela odlišnou koncepcí, který měl motor vzadu. Bylo evidentní, že produkce Octavie brzy skončí a továrna v Kvasinách se stane pouhým dodavatelem náhradních karoserií. S tím se její zaměstnanci nemínili smířit a navrhli kupé se splývavou zádí a sportovními křivkami. Tak vznikla Škoda 110 R – přezdívaná Erko –, která okouzlila motoristy doma i v zahraničí. Řadový čtyřválec s objemem 1 107 cm3 poskytoval výkon 45,6 kW – 62 koní – při 5 250 otáčkách za minutu a maximální rychlost přesahovala 140 km/h. Z modelu 110 R vzešlo ještě několik sportovních variant a také „policejní stíhačka“, kterou Veřejná bezpečnost používala na nové dálnici D1. Cena kupé, které se prodávalo bez pořadníku a zálohy, činila nemalých 78 000 korun, ale ani ten, kdo si na Erko našetřil, ho však neměl jisté. V prvních letech putovalo téměř 90 procent produkce, která nikdy nedosáhla plánovaného objemu, do zahraničí. Poslední kus Škody 110 R byl v Kvasinách smontován na Silvestra roku 1980. Celkem vzniklo 57 085 exemplářů a automobil, který neztratil nic ze své elegance, je dodnes předmětem vášnivého zájmu.

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra Luboše Charváta předkládá Erko (konkrétně model vyrobený v roce 1970 se dvěma světlomety a ozdobnými lištami) obklopené opisem ŠKODA 110 R COUPÉ 1970–1980. Kompozici reverzu doplňuje – v návaznosti na název cyklu – detail pneumatiky. V podobném stylu se nese i averzní strana mince, jejíž obvod je tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Mince, která vychází s oficiálním svolením automobilky Škoda Auto je uložena do výpravného balení, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75671-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...