Stříbrná mince Na vlnách - Fernão de Magalhães proof

Stříbrná mince Na vlnách - Fernão de Magalhães proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na vlnách

Fernão de Magalhães je druhým námořním kapitánem, kterého připomínají stříbrné mince České mincovny z cyklu s názvem Na vlnách.

Portugalský šlechtic Fernão de Magalhães dlouhá léta sloužil své vlasti, za kterou bojoval v Indii a v Africe. Toužil po objevných plavbách, ale jeho neposlušná a dobrodružná nátura se nesetkávala s pochopením. Když portugalský král poněkolikáté zamítl Magalhãesův návrh vypravit se vstříc bohatým zdrojům exotického koření, zhrzený námořník se zřekl svého národa. Své služby nabídl zemi, se kterou se Portugalsko dělilo o Iberský poloostrov a se kterou soupeřilo o vládu nad světem… Evropští mořeplavci, kteří chtěli dosáhnout asijských vod, museli obeplout jižní cíp Afriky a plavit se na východ, ale tuto cestu ovládali Portugalci, a tak Magalhães navrhl španělskému králi, že vyrazí směrem na západ a do Asie dopluje od východu. Takový počin neměl v dějinách obdoby – vždyť ještě na konci 15. století panoval názor, že Země je placatá, a za tvrzení, že je kulatá, se neváhalo upalovat. Přesto král, kterého lákala vidina bohatství vzácného koření, souhlasil… Flotila pěti španělských lodí, která se roku 1519 vydala na cestu kolem světa, si prošla peklem – Magalhães čelil bouřím, vzpourám, haváriím, měsícům bez jídla a vody, a nakonec ho potkala smrt z rukou filipínských domorodců… Domů se roku 1522 vrátila jediná Magalhãesova loď jménem Victoria a Španělsko znovu spatřilo pouhých 18 z původních 270 námořníků. Magalhães se triumfu lidského odhodlání nedožil, ale jeho jméno bude žít navěky…

Reverzní straně mince vévodí Magalhãesův portrét doplněný kapitánovým jménem a životními letopočty. „Portrét mořeplavce z pravého profilu je rekonstruovaný podle dobového obrazu. Vpravo ho doplňuje loď Victoria, která jako jediná z Magalhãesových lodí obeplula zeměkouli. Její jméno je uvedeno vlevo na nápisové pásce obepínající globus,“ říká autor reliéfu ak. soch. Michal Vitanovský. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, jejich averzní strana obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a letopočet vydání 2020. Kompozici averzu, který je společný všem mincím minisérie, dotváří ještě vyobrazení plachetnice coby symbolu zámořských objevů.

Mince je uložena do atraktivního balení, které obsahuje původní kresby Michala Vitanovského a vyprávění o světoborné plavbě kapitána Magalhãese.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75678-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...