Stříbrná mince Slovenské národní divadlo proof

Stříbrná mince Slovenské národní divadlo proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
990 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Krásy Slovenska

V roce 2020 vstupuje Česká mincovna na Slovensko a při příležitosti otevření kamenné prodejny v Bratislavě vznikla nová série stříbrných mincí nazvaná Krásy Slovenska. Její třetí emise připomíná Slovenské národní divadlo, které slaví 100. výročí existence.

Na místě, kde se dnes nachází jedna z nejvýznamnějších kulturních institucí Slovenska, stálo divadlo již v roce 1776. Současná novorenesanční budova, která vévodí Hviezdoslavovu náměstí v Bratislavě, je dílem vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kteří po celé Evropě postavili neuvěřitelných 45 divadel. Přestože se stavba vyznačuje velmi komplikovaným a opulentním řešením, byla vybudována v rekordně krátkém čase dvou let. Otevřena byla 22. září 1886 a původně sloužila německým a maďarským sborům. Po vzniku Československa se však začala zhmotňovat myšlenka profesionálního slovenského divadla, a tak byla roku 1920 zahájena činnost Slovenského národního divadla. Jako první byla 1. března 1920 uvedena opera Hubička Bedřicha Smetany. Většina repertoáru byla zprvu uváděna v češtině, protože divadlu se nedostávalo slovenských her, překladů, herců ani zpěváků. To se však brzy změnilo – první představení ve slovenském jazyce se uskutečnilo v květnu 1920 uvedením jednoaktovek Hriech a V službe, jejichž autorem byl slovenský dramatik Jozef Gregor‑Tajovský.

Reverzí strana pamětní mince, která je dílem mladé medailérky Pavlíny Patočkové, předkládá budovu Slovenského národního divadla obklopenou slovensko-anglickým opisem SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO – THE SLOVAK NATIONAL THEATRE. Kompozici reverzu dotváří vyobrazení symbolických divadelních masek. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Součástí mince je speciální balení plné fotografií bratislavské dominanty.

Specifikace

Číslo
75802-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor reverzu
Pavlína Patočková
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...