Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince Sněhulák UK 2019 proof
Zpět

Stříbrná mince Sněhulák UK 2019 proof

Cena (včetně DPH)
1 950 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84267-750


Royal Mint UK19SMSP

Zimní čas s sebou přináší řadu kratochvil – sáňkování, bruslení, koulování a samozřejmě také stavění sněhuláka. Jednoho z nejznámějších sněhuláků na světě najdete na stříbrné minci britské mincovny The Royal Mint.

Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy přesně lidé začali tvořit sněhové sochy, ale první písemné zmínky o sněhulácích pocházejí ze 16. století a jejich autorem nebyl nikdo menší než William Shakespeare. Před stovkami let však nešlo o veselé panďuláky, jak je známe dnes – sněhuláci představovali hrozivé zosobnění zimy a všeho strádání, které s sebou přináší. Až v 19. století, kdy se životní úroveň prostých lidí začala zlepšovat, začala zima být také časem radovánek. Sněhuláci vyměnili škleb za přívětivý úsměv a začali se objevovat na pohlednicích, novoročenkách a v dětských knížkách. Jedním z nejznámějších příběhů pro nejmenší je ilustrovaná knížka beze slov autora Raymonda Briggse, která nese prozaický titul Sněhulák (The Snowman). Vyprávění o chlapci, jehož sněhový výtvor se kouzlem probere k životu, se dočkalo řady úspěšných zpracování – představilo se jako krátký animovaný film, který byl nominován na Oscara, a nyní se objevuje na pamětních mincích…

Reverzní strana mince předkládá kolorovanou scénu inspirovanou původními knižními ilustracemi – chlapec v pyžamu obdivuje oživlého sněhuláka, se kterým prožije řadu dobrodružství. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 50 PENCE (GBP).

Mince je zasazena do speciálního akrylového rámečku ozdobeného poletujícími sněhovými vločkami. Součástí balení je také ilustrovaný přebal a anglický certifikát pravosti, který vypráví příběh mince.

Materiál
Stříbro
Váha
8 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
27,3 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84267-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
50 pencí