Stříbrná mince Sněhulák UK 2019 proof

Stříbrná mince Sněhulák UK 2019 proof

Stav skladu
Skladem
Cena
1 950 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Royal Mint UK19SMSP

Zimní čas s sebou přináší řadu kratochvil – sáňkování, bruslení, koulování a samozřejmě také stavění sněhuláka. Jednoho z nejznámějších sněhuláků na světě najdete na stříbrné minci britské mincovny The Royal Mint.

Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy přesně lidé začali tvořit sněhové sochy, ale první písemné zmínky o sněhulácích pocházejí ze 16. století a jejich autorem nebyl nikdo menší než William Shakespeare. Před stovkami let však nešlo o veselé panďuláky, jak je známe dnes – sněhuláci představovali hrozivé zosobnění zimy a všeho strádání, které s sebou přináší. Až v 19. století, kdy se životní úroveň prostých lidí začala zlepšovat, začala zima být také časem radovánek. Sněhuláci vyměnili škleb za přívětivý úsměv a začali se objevovat na pohlednicích, novoročenkách a v dětských knížkách. Jedním z nejznámějších příběhů pro nejmenší je ilustrovaná knížka beze slov autora Raymonda Briggse, která nese prozaický titul Sněhulák (The Snowman). Vyprávění o chlapci, jehož sněhový výtvor se kouzlem probere k životu, se dočkalo řady úspěšných zpracování – představilo se jako krátký animovaný film, který byl nominován na Oscara, a nyní se objevuje na pamětních mincích…

Reverzní strana mince předkládá kolorovanou scénu inspirovanou původními knižními ilustracemi – chlapec v pyžamu obdivuje oživlého sněhuláka, se kterým prožije řadu dobrodružství. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 50 PENCE (GBP).

Mince je zasazena do speciálního akrylového rámečku ozdobeného poletujícími sněhovými vločkami. Součástí balení je také ilustrovaný přebal a anglický certifikát pravosti, který vypráví příběh mince.

Specifikace

Číslo
84267-750
Nominální hodnota
50 pencí
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
8 g
Průměr
27,3 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...