Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince UFO - vyhlídková věž proof

Cena (včetně DPH)
1 050 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75795-711


Bratislava má bohatou historii – počátky jejího osídlení sahají až do doby kamenné a oplývá řadou starobylých památek. Může se ale pochlubit také moderní architekturou, které vévodí proslulá vyhlídková terasa UFO. Ta se stala námětem jedné z prvních stříbrných mincí České mincovny vyražených pro Slovensko.

Bratislavský Most Slovenského národního povstání
je jednou z nejznámějších slovenských staveb. Je národní kulturní památkou a nedílnou součástí panoramatu hlavního města, ale i tak rozděluje společnost. Stavbě, která propojila městské centrum se sídlištěm Petržalka a která měla symbolizovat optimistický pohled do budoucnosti, totiž padla za oběť starobylá část Bratislavy… Přestože byl Most SNP postaven až v normalizačních 70. letech 20. století, jeho projekt vznikal v uvolněné éře plné entusiasmu a naděje na změnu. Stavba díky tomu už na první pohled upoutá svým jedinečným designem – asymetrický ocelový most je 431 metrů dlouhý, 95 metrů vysoký a zavěšený na jediném nakloněném pylonu, na jehož vrcholu je umístěna vyhlídka připomínající létající talíř. Toto „UFO“ s průměrem 32 metrů nabízí restauraci, a především nezapomenutelný výhled na Bratislavu a krásy Dunaje. Na vrchol vede 430 schodů, ale ty jsou pouze nouzové. Návštěvníkům slouží rychlovýtah, jehož cesta trvá pouhých 45 sekund.

Reverzní strana pamětní mince, kterou zpracovala mladá medailérka
Kristýna Šánová, předkládá pohled na Most SNP z hladiny řeky doplněný opisem UFO BRATISLAVA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2019.

Mince je uložena do
speciálního balení plného fotografií bratislavské dominanty.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslo
75795-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
prosinec 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD