Stříbrná mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. proof

Stříbrná mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. proof

Stav skladu
Skladem
Emisní náklad
9405 ks
Cena
3 290 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021 oslavila královna Alžběta II. pětadevadesáté narozeniny. Při této příležitosti jí vzdává hold stříbrná mince britské mincovny The Royal Mint.

Alžběta II. sedí na trůnu již 69 let, což z ní činí nejdéle vládnoucí osobnost v dějinách Velké Británie.
Je vůbec prvním britským panovníkem, který se dožil 95. narozenin a který oslavil takzvané „safírové“ jubileum – čili 65. výročí usednutí na trůn. Překonala i legendární královnu Viktorii, která panovala 63 let. Dynastie Windsorů má dlouhověkost v genech – vždyť královna matka se dožila úctyhodných 101 let – a ostrované se už těší, až dostanou příležitost oslavit i 70. „platinové“ výročí panování své milované vladařky.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval heraldický umělec Timothy Noad, předkládá královnin monogram EIIR (Elizabeth II Regina – královna Alžběta II.), královskou korunu a rostliny symbolizující národy Spojeného království – anglickou růži, velšský narcis, skotský bodlák a severoirský jetel. Citát v opisu MY HEART AND MY DEVOTION (mé srdce a mou oddanost) odkazuje na slib, který královna dala své zemi v prvním projevu přenášeném televizí v roce 1957. Kompozici reverzu dotvářejí ještě narozeninové letopočty 1923–2021. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP) a letopočtu emise 2021.

Stříbrná mince je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84415-751
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...