Stříbrná mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. proof

Stříbrná mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. proof

Stav skladu
Vyprodáno
Emisní náklad
9405 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021 oslavila královna Alžběta II. pětadevadesáté narozeniny. Při této příležitosti jí vzdává hold stříbrná mince britské mincovny The Royal Mint.

Alžběta II. sedí na trůnu již 69 let, což z ní činí nejdéle vládnoucí osobnost v dějinách Velké Británie.
Je vůbec prvním britským panovníkem, který se dožil 95. narozenin a který oslavil takzvané „safírové“ jubileum – čili 65. výročí usednutí na trůn. Překonala i legendární královnu Viktorii, která panovala 63 let. Dynastie Windsorů má dlouhověkost v genech – vždyť královna matka se dožila úctyhodných 101 let – a ostrované se už těší, až dostanou příležitost oslavit i 70. „platinové“ výročí panování své milované vladařky.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval heraldický umělec Timothy Noad, předkládá královnin monogram EIIR (Elizabeth II Regina – královna Alžběta II.), královskou korunu a rostliny symbolizující národy Spojeného království – anglickou růži, velšský narcis, skotský bodlák a severoirský jetel. Citát v opisu MY HEART AND MY DEVOTION (mé srdce a mou oddanost) odkazuje na slib, který královna dala své zemi v prvním projevu přenášeném televizí v roce 1957. Kompozici reverzu dotvářejí ještě narozeninové letopočty 1923–2021. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP) a letopočtu emise 2021.

Stříbrná mince je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84415-751
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...