Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná stand

Cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75536-713
Sběratelská série


Zvířecí rekordmani

Druhá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována pralesničce strašné. Tato žába je nejjedovatějším tvorem planety.

Pralesnička strašná se vyskytuje ve třech různých barevných variacích – zelené, žluté a oranžové – a toto výstražné zbarvení varuje každého, kdo by se ji pokusil dráždit nebo pozřít. Přestože jsou pralesničky šikovnými a inteligentními lovci, svůj jed nepoužívají k útoku. Batrachotoxin – vzácný alkaloidní jed, který trvale zabraňuje nervům v přenášení impulsů a zanechává svaly ve smrštěném stavu – je obsažen v jejich kůži a chrání je před predátory. Pralesničky ho vylučují pouze pod tlakem, v sebeobraně, a díky tomu nemají žádného přirozeného nepřítele. Nevelká žába má k dispozici pouhý jeden miligram smrtící látky. I to ale bohatě stačí k zabití deseti tisíc myší, dvaceti lidí nebo dvou slonů afrických. Této skutečnosti využívají domorodí Kolumbijci z kmene Chocó, kteří jed pralesniček shromažďují a nanášejí ho na hroty šípů. Pralesnička sama o sobě jed produkovat neumí – syntetizuje ho z potravy, kterou je pravděpodobně brouk z čeledi bradavičníkovitých. Žáby chované v zajetí, které se živí například cvrčky nebo muškami, tak o svou toxicitu přicházejí, ale může trvat léta, než se jejich nahromaděný jed odbourá.

Autorem mince se stal medailér David Kružliak. Reverzní strana předkládá detail žabí hlavy obklopený opisem tvořeným latinským jménem pralesničky PHYLLOBATES TERRIBILIS. Jednotlivé detaily reliéfu vynikají díky decentní patině. Kompozice averzní strany, která je společná všem mincím cyklu, se skládá z dvojice přírodních scenérií a náležitostí ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení. Obsahuje fotografie a česko-anglický text, který blíže popisuje smrtící vlastnost pralesničky.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslo
75536-713
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD