1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná půlkilogramová sběratelská medaile Statutární …
Zpět

Stříbrná půlkilogramová sběratelská medaile Statutární město Olomouc stand

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30911-730
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Statutární města

Pojem statutární město v naší zemi označuje sídlo, kterému je po právu umožněno organizovat si vlastní správu dle základní městské vyhlášky, jež se nazývá statut. Takových měst existovalo na konci roku 1990 v České republice 13 a jejich seznam se postupně rozrůstal až do dnešní podoby, kdy je tvořen 26 zvučnými jmény českých obcí. Ve všech případech se jedná o města s více než 40 000 obyvateli. Spojuje je však i jeden unikát – vlastní medaile z ryzího stříbra od České mincovny. Každoročně je tato pocta udělena dvěma statutárním městům a letošní podzim patří krásce zvané Olomouc.

Stotisícové město bylo vždy považováno za jednu z nejvýznamnějších moravských metropolí, kde se snoubily dějiny s pokrokem. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války po Praze druhým největším městem Českého království a taktéž největším městem moravským. Dnes je sídlem arcibiskupství a Metropolity moravské církevní provincie a centrem pravoslavné církve na Moravě. Je rovněž hospodářským, společenským a kulturním střediskem s nezaměnitelnou grácií. Historická část města byla v roce 1971 prohlášena za památkovou rezervaci, která je druhá největší v Česku. Nejvýznamnějším monumentem je sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další národní kulturní památky patří areál Olomouckého hradu s katedrálou svatého Václava, Zdíkovým palácem a budovami Kapitulního děkanství, klášter Hradisko či proboštský kostel svatého Mořice. Olomouc je také sídlem vrchního soudu, Univerzity Palackého, Vědecké knihovny a Slovanského gymnázia – nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě, kde je čeština vyučovacím jazykem.

Výsledkem mistrovské souhry význačných českých umělců je pouhých 48 kusů mimořádně vydařené stříbrné medaile Olomouc. Návrhu reverzu, jenž celou sérii Statutární města od České mincovny výtvarně propojuje, je Bc. Miroslav Schovanec, DiS. Ten zhmotnil v netradiční plastice kompozici pozadí tvořeného názvy všech 26 měst s mapou, v níž jsou jednotlivě vyznačena. Tento námět harmonicky doplňuje vizuál averzu nesoucí kruhový výřez letecké mapy s pohledem na Olomouc spolu s výjimečně povedenou plastikou sloupu Nejsvětější Trojice v popředí. Výjev doplnil autor averzní strany, Jan Petr, DiS., označením ryzosti, hmotnosti a nápisem Olomouc. Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti půl kilogramu se stane ozdobou, která do vašich kolekcí vnese nejen významnou estetickou hodnotu, ale také nesporný sběratelský potenciál!

Materiál
Stříbro
Váha
500 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
Bc. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo
30911-730
Emisní náklad
48 ks
Datum emise
září 2014
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna