Stříbrná půlkilogramová medaile Jan Lucemburský - zahájení ražby mincí stand

Stříbrná půlkilogramová medaile Jan Lucemburský - zahájení ražby mincí stand

Stav skladu
leden 2025
Datum emise
leden 2025
Emisní náklad
150 ks
Orientační cena
25 950 Kč
včetně DPH

Popis produktu

První české zlaté mince se začaly razit roku 1325. O rovných 700 let později připomíná vznik florénů Jana Lucemburského majestátní mince České mincovny vyražená z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra.

Když vrahův nůž ukončil život posledního panovníka z dynastie Přemyslovců, rozpoutal se boj o český trůn. Jeho vítězem se stal Jan Lucemburský, ale mnoho důvodů k radosti neměl. Králem se stal v pouhých čtrnácti letech, zdědil dluhy a odbojnou zemi a manželkou se mu stala sebevědomá Eliška Přemyslovna, která se snažila obnovit vládu v duchu svého rodu. Jan patřil mezi pravé středověké rytíře, kteří byli udatní, šlechetní a zároveň nesměli šetřit penězi. „Kdyby se, věřte, případ stal, že by měl ráno sto tisíc, večer už nebude mít nic, neboť vše rozdá armádě a bez krejcaru odejde. Když bohatství jej uvítalo, v městě, tu pokaždé se stalo, že utrácel a rozdával, až neměl, co by komu dal,“ napsal básník Guillaume de Machaut. Kutnohorské doly sice českému králi poskytovaly dostatek stříbra, ale pokud chtěl skutečně oslnit, potřeboval zlaté mince. Těmi se v Evropě na začátku 14. století mohla chlubit jen ta nejvýznamnější obchodní centra a ctižádostivý Jan za nimi nechtěl zůstat pozadu. Inspirován mincemi italské Florencie začal razit první českou zlatou minci – takzvaný florén. Florény se neplatilo někde na tržišti. Sloužily zejména pro účely mezinárodního obchodu a zároveň byly reprezentativním symbolem – měly dávat na odiv, jak je Jan Lucemburský mocný, vlivný a bohatý. Mnoho jich bohužel nevzniklo, protože v českých zemích byl nedostatek zdrojů zlata. Vysoká kvalita florénů navíc vedla k tomu, že se ztrácely z oběhu – byly taveny a ukrývány.

Akademický sochař Zbyněk Fojtů věnoval averzní stranu medaile portrétu Jana Lucemburského z profilu. „Vycházel jsem z portrétu od Petra Parléře z ochozu katedrály svatého Víta, který jsem doplnil královskou pečetí, vysvětluje medailér. Reverzní strana předkládá další pečeť Jana Lucemburského – tentokrát jezdeckou –, kterou překrývá dvojice florénů. Texty na averzu uvádějí královo jméno JAN LUCEMBURSKÝ a životní letopočty 1296–1346. Reverz pak nese jubilejní text 700. VÝROČÍ ZAHÁJENÍ RAŽBY PRVNÍCH ZLATÝCH ČESKÝCH MINCÍ.

Majestátní mince vychází v nákladu, který čítá pouhých 150 kusů. Každý exemplář je číslovaný na hraně.

Specifikace

Číslo
32129-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Číslovaný
Materiál
Stříbro
Ryzost
999
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...