Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná půlkilová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Cena (včetně DPH)
25 950 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
31461-730
Sběratelská série


Statutární města

Cyklus sběratelských medailí České mincovny postupně představuje naše statutární města. Čtrnáctým významným sídlem České republiky zvěčněným v jedné polovině kilogramu ryzího stříbra se staly Pardubice.

S devadesáti tisíci obyvatel jsou Pardubice desátým největším sídlem České republiky. Město ležící na soutoku Labe a Chrudimky v Polabské nížině je neodmyslitelně spjaté s tradicí výroby perníku, slavnými koňskými dostihy a prvním českým aviatikem Janem Kašparem. Pardubice mají překrásné historické centrum, které je dílem pánů z Pernštejna. Vévodí mu evropský unikát – obranný vodní hrad, který byl přebudován na rozlehlý a pohodlný renesanční zámek – a střeží ho Zelená brána. Jediná dochovaná část historického opevnění ze 16. století se skládá z jednopatrové vstupní brány, za níž stojí raně renesanční věž. Stavba, jíž dal jméno měděný střešní plech, který oxidací a povětrnostními vlivy zezelenal, dosahuje výšky 59 metrů a skýtá nádherný pohled na městskou památkovou rezervaci i široké okolí.

Vyobrazení Zelené brány na averzní straně medaile je dílem medailérky Ireny Hradecké, DiS. Autorem detailní podívané na městské centrum z ptačí perspektivy je designér Ladislav Vraný. Reverzní strana medaile předkládá mapu, na níž jsou vyznačena všechna statutární města České republiky.

Půlkilogramových medailí vznikne pouhých 48 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Materiál
Stříbro
Váha
500 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo
31461-730
Emisní náklad
48 ks
Datum emise
červen 2019
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna