Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Přerov stand

Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Přerov stand

Stav skladu
květen 2024
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
48 ks
Orientační cena
25 950 Kč
včetně DPH

Statutární města

Devatenáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, je Přerov.

Historie Přerova sahá až na samý počátek dějin lidstva. Důkazem osídlení oblasti, která leží v srdci Moravy na březích řeky Bečvy, jsou významné archeologické nálezy z časů lovců mamutů. V pozdějších dobách oblastí procházely obchodní stezky a v časech Velké Moravy zde vyrostlo hradiště. První písemná zmínka o Přerovu jako městě pak pochází z roku 1141. Jeho rozvoj v následujících staletích byl úzce spjat se šlechtickým rodem Žerotínů, v čele s Karlem starším ze Žerotína, a s působením Jednoty bratrské. Klíčovou osobností této evangelické církve byl přerovský rodák, literát, vzdělanec a humanista Jan Blahoslav, jehož vrcholným dílem byl překlad Nového zákona do češtiny. V Přerově působil i Blahoslavův pokračovatel – samotný Učitel národů Jan Amos Komenský, který zde vystudoval bratrskou školu a posléze vyučoval. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce a poté v éře budování socialismu, kdy došlo k rozmachu potravinářského, chemického a strojírenského průmyslu. Od roku 2006 je Přerov statutárním městem, které je důležitou dopravní křižovatkou a klíčovým hospodářským centrem Olomouckého kraje.

Averzní straně medaile, která je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí přerovský kostel svatého Vavřince – původně gotický, později barokně přestavěný. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31998-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...