Stříbrná půlkilová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Stříbrná půlkilová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
48 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Cyklus sběratelských medailí České mincovny postupně představuje naše statutární města. Čtrnáctým významným sídlem České republiky zvěčněným v jedné polovině kilogramu ryzího stříbra se staly Pardubice.

S devadesáti tisíci obyvatel jsou Pardubice desátým největším sídlem České republiky. Město ležící na soutoku Labe a Chrudimky v Polabské nížině je neodmyslitelně spjaté s tradicí výroby perníku, slavnými koňskými dostihy a prvním českým aviatikem Janem Kašparem. Pardubice mají překrásné historické centrum, které je dílem pánů z Pernštejna. Vévodí mu evropský unikát – obranný vodní hrad, který byl přebudován na rozlehlý a pohodlný renesanční zámek – a střeží ho Zelená brána. Jediná dochovaná část historického opevnění ze 16. století se skládá z jednopatrové vstupní brány, za níž stojí raně renesanční věž. Stavba, jíž dal jméno měděný střešní plech, který oxidací a povětrnostními vlivy zezelenal, dosahuje výšky 59 metrů a skýtá nádherný pohled na městskou památkovou rezervaci i široké okolí.

Vyobrazení Zelené brány na averzní straně medaile je dílem medailérky Ireny Hradecké, DiS. Autorem detailní podívané na městské centrum z ptačí perspektivy je designér Ladislav Vraný. Reverzní strana medaile předkládá mapu, na níž jsou vyznačena všechna statutární města České republiky.

Půlkilogramových medailí vznikne pouhých 48 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31461-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...