Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2016 Juraj Turzo - 400. výročí úmrtí proof
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2016 Juraj Turzo - 400. výročí úmrtí proof

Cena (včetně DPH)
780 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84098-721


Stříbrná pamětní mince Slovenské národní banky vyražená v kvalitě proof připomíná 400. výročí úmrtí slovenského hraběte Juraje Turza.

Juraj VII. Turzo se narodil roku 1567 na Lietavském hradě nedaleko Žiliny. Pocházel z rodiny, jejíž historii psali obchodníci a báňští podnikatelé, ale sám měl stanout na samém vrcholu tehdejší společnosti. Byl mimořádně vzdělaný – jeho slovník obsahoval latinu, řečtinu, němčinu, maďarštinu a slovenštinu, která byla na jeho panství dokonce používána v úředním styku. Byl humanistou, který podporoval vzdělanost a umění, ale přesto proslul jako velký válečník a turkobijec. Osobně se zúčastnil všech významných protitureckých bitev své doby. Coby oddaný protestant bojoval také na náboženském poli. Poté, co se stal uherským palatinem – nejmocnějším mužem v zemi hned po panovníkovi –, oddělil luteránskou církev od římskokatolické a důsledně uplatňoval právo „koho panství, toho náboženství“. Ve svém postavení měl být také spravedlivým soudcem. Jeho prvním a nejznámějším případem se stal proces s Alžbětou Báthoryovou, která je známější jako Čachtická paní. Posoudit, zda byla šlechtična krutou vražedkyní, nebo obětí spiklenců, kteří chtěli získat její obrovské jmění, nebylo snadné…

Na averzní straně mince, jejímž autorem je Mgr. art. Peter Valach, je vyobrazen Juraj Turzo – na vzpínajícím se koni, s Lietavským hradem v pozadí. Výjev je doplněn slovenským státním znakem, opisem SLOVENSKO a letopočtem emise 2016. Juraj Turzo vévodí také reverzní straně mince – tentokrát v podobě bysty, kterou doprovázejí prvky z jeho historického erbu, celé jméno a životní letopočty 1567–1616. Nápis uvádí nominální hodnotu mince 10 EURO.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84098-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano