Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu stand
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu stand

Cena (včetně DPH)
640 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84122-720


Slovenská pamětní mince dokazuje, že za unikátními přírodními krásami nemusíme cestovat na druhý konec planety. V ryzím stříbře se zrcadlí krásy Slovenského krasu.

I když krasy oplývají četnými krásami, nemají tato dvě slova společný základ. Slovo kras je prastarého původu, pochází z oblasti Středomoří a je odvozeno od slova karra – čili skála. Toto pojmenování je příhodné, protože krasy jsou souborem útvarů, které vznikají z rozpustných hornin – zejména vápence a dolomitu. Domovem klasickým krasů je jihovýchodní Evropa, ale najdeme je i jinde ve světě. Slovenský kras, který na jihu navazuje na maďarský Aggtelecký kras, je největším takovým komplexem ve střední Evropě. Vápencové planiny tohoto národního parku jsou na povrchu pusté a zbrázděné údolími a propastmi. Ta pravá krása, která je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, se ukrývá pod zemí a je tvořena třinácti stovkami jeskyní. Ty jsou plné neživých divů, ale překvapivě jsou také domovem vzácné fauny.

Na averzní straně mince jsou vyobrazeny stalagmity z jeskyně Domica, stalaktity a krasová brčka z Gombasecké jeskyně a aragonitový krystal z Ochtinské jeskyně. Monumentálnost komplexu je vyjádřena metaforou v podobě chrámové architektury. Reliéf dotváří slovenský státní znak, nominální hodnota 10 EURO a nápis SLOVENSKO 2017. Reverzní straně mince vévodí krápníkové útvary Krásnohorské jeskyně doplněné vzácnými jeskynními živočichy – pavoukovcem jménem štírenka, ráčkem jménem krivák a letícím netopýrem. Kompozici uzavírá opis JASKYNE SLOVENSKÉHO KRASU – SVETOVÉ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO. Autorem mince je medailér Branislav Ronai.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84122-720
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano