Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Mincovňa Kremnica
  4. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 D. S. Jurkovič - …
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 D. S. Jurkovič - 150. výročí narození proof

Cena (včetně DPH)
750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84178-721


Stříbrná pamětní mince, kterou vydala Národná banka Slovenska, připomíná 150. výročí narození slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Dušan Samo Jurkovič se narodil roku 1868 ve vesnici na západním Slovensku do rodiny známého vlastence a znalkyně lidového umění. Toto rodinné zázemí výrazně ovlivnilo jeho zájmy i profesní směřování. Tíhnul k práci s lidovými formami, ctil tradiční řemesla a stal se architektem, návrhářem interiérů a nábytku a také národopiscem. V jeho padesátileté tvorbě se zrcadlí vývoj architektury na přelomu 19. a 20. století – posun od historizujícího eklekticismu přes rušnou a bohatou secesi po funkcionalistickou modernu. Každý z těchto slohů přitom v Jurkovičově podání nabyl svébytného výrazu. Ať už šlo o stavbu vily, památníku, hřbitova, rozhledny, lanovky či o rekonstrukci zámku, nic mu nebylo cizí. Jeho díly se můžeme kochat na území Slovenska i České republiky.

Na averzní straně mince z ateliéru medailéra Karola Lička jsou vyobrazena dvě vrcholná architektonická díla D. S. Jurkoviče – mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle a vrcholová stanice lanovky na Lomnickém štítu. Kompozici dotvářejí atributy emitenta mince – slovenský státní znak, nápis SLOVENSKO, nominální hodnota 10 EURO a rok emise 2018. Reverzní straně mince vévodí portrét architekta, který je doplněný jeho jménem, životními letopočty 1868–1947 a ozdobnými detaily vitráží z jeho děl.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84178-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Modrá plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano