Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 150. výročí narození Štefana Baniče proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 150. výročí narození Štefana Baniče proof

Stav skladu
Skladem
Cena
990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2020 uplynulo 150 let od narození Štefana Baniče. Přestože jeho jméno upadlo v zapomnění, zapsal se do dějin letectví a jeho úspěchy oživuje stříbrná mince, kterou vydala Národná banka Slovenska.

Štefan Banič
se narodil roku 1870 v dnešních Smolenicích. Vyučil se zedníkem a podílel se na stavbě Smolenického zámku, ale bída ho roku 1907 vyhnala do Ameriky, kde pracoval na polích, v dolech i v továrnách. V té době svět zažíval leteckou horečku. Od chvíle, kdy bratři Wrightové zkonstruovali první letadlo těžší než vzduch, uplynulo jen pár let a pokusy aviatiků byly stále krkolomné. Řada odvážlivců zaplatila za dobývání oblohy životem a svědkem jedné takové nehody se stal právě Štefan Banič. Letecké neštěstí ho inspirovalo ke zkonstruování důmyslného vynálezu – i když se nejednalo o první padák, ve srovnání se soudobými modely měl zcela odlišnou konstrukci. Baničův vynález připomínal sukni, kterou měl letec povytaženou až na úroveň hrudníku. Když letec vyskočil z letadla, sukně se s pomocí pružin otevřela jako deštník, přičemž letcovy paže a hlava zůstaly nad roztaženou plochou. Jednou z nesporných výhod Baničovy konstrukce byla skutečnost, že padák byl řiditelný, a letec tak mohl doplachtit na konkrétní místo. Dne 3. června 1914 vynálezce svůj padák osobně vyzkoušel před zraky zástupců patentového úřadu letectva USA, když seskočil z patnáctipatrové budovy. Letectvo patent odkoupilo a odzkoušelo v první světové válce a ze Štefana Baniče učinilo svého čestného člena…

Reverzní strana mince s nominální hodnotou 10 EURO, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, předkládá portrét Štefana Baniče. Averzní strana pak nese podrobný technický nákres Baničova padáku převzatý z originální patentové listiny.

Minci v kvalitě proof vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84268-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...