Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 150. výročí narození Štefana Baniče stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 150. výročí narození Štefana Baniče stand

Stav skladu
Skladem na prodejně
Cena
890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince, kterou v roce 2020 vydala Národná banka Slovenska, vzdává hold Štefanu Baničovi. Nenápadný muž se narodil před 150 lety a zapsal se do dějin letectví.

Padáky
mají řadu uplatnění – zachraňují životy letců, armádní výsadkáře dopravují za nepřátelskou linii a sportovním nadšencům poskytují adrenalinovou zábavu. O první technické nákresy padáku se postaral již italský génius Leonardo da Vinci, a to na konci 15. století. První úspěšný padákový seskok se však datuje až do roku 1783, kdy z věže pařížské observatoře seskočil francouzský fyzik Louis‑Sébastien Lenormand. Dalšího mezníku dosáhl Francouz André-Jacques Garnerin, který roku 1797 vyskočil z balónu letícího ve výšce 900 metrů, přičemž použil hedvábný padák bez pevného rámu. V roce 1911 pak ruský konstruktér Gleb Jevgeňjevič Kotělnikov přišel s padákem sbaleným do batohu, jak ho známe dnes. Inovacím však ani tehdy nebyl konec. Se zcela novou koncepcí padáku přišel Štefan Banič – Slovák, který odcestoval za prací do USA. Baničův vynález připomínal sukni, kterou měl letec povytaženou až na úroveň hrudníku. Když letec vyskočil z letadla, sukně se s pomocí pružin otevřela jako deštník, přičemž letcovy paže a hlava zůstaly nad roztaženou plochou. Jednou z nesporných výhod Baničovy konstrukce byla skutečnost, že padák byl řiditelný, a letec tak mohl doplachtit na konkrétní místo. Dne 3. června 1914 vynálezce svůj padák osobně vyzkoušel před zraky zástupců patentového úřadu letectva USA, když seskočil z patnáctipatrové budovy. Nadšené letectvo jeho patent odkoupilo k výhradnímu použití…

Averzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. art. Petera Valacha, nese podrobný technický nákres padáku Štefana Baniče převzatý z originální patentové listiny. Reverzní strana s nominální hodnotou 10 EURO pak předkládá vynálezcův portrét.

Minci v kvalitě standard vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84269-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...