Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 300. výročí narození Maximilliána Hella proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2020 300. výročí narození Maximilliána Hella proof

Stav skladu
Skladem
Cena
790 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 300. výročí narození slovenského astronoma Maximiliána Hella.

Maximilián Hell
se narodil poblíž dnešní Banské Štiavnice. Když vstoupil do jezuitského řádu, získal přístup k nejkvalitnějšímu vzdělání, jakého se mu v 18. století mohlo dostat. Studoval filozofii, teologii a přírodní vědy – zejména fyziku a astronomii, která se stala jeho životním posláním. Pozoroval nebeská tělesa, pořádal veřejné přednášky, vydával odborné ročenky a udržoval kontakt s vědeckým světem. Stal se císařsko-královským astronomem a císařovna Marie Terezie ho pověřila vedením hvězdárny vídeňské univerzity. Tato observatoř se pak stala centrem přírodovědeckého bádání v habsburské monarchii. Největší událostí v Hellově životě bylo pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč roku 1769. Za tímto úkazem se vydal až za severní polární kruh, kde pak mimořádně přesně určil paralaxu Slunce a jeho vzdálenost od Země. Hellovo úsilí nezůstalo bez odměny – dočkal se světového uznání a stal se předním členem učených společností v Paříži, Stockholmu, Bologni, Kodani, Göttingenu, Trondheimu a Londýně.

Reverzní strana mince předkládá portrét Maximiliána Hella z doby výpravy za polární kruh – na sobě má typický laponský oděv a za ním je vyobrazen přechod Venuše přes Slunce. Kompozici reverzu dotváří astronomovo jméno a životní letopočty. Averzní strana mince pak nese postavu hvězdáře, který dobovým dalekohledem zkoumá noční oblohu. Nezbytnými atributy euromince jsou nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO, letopočet emise 2020 a slovenský státní znak. To vše je dílem medailéra Karola Lička.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84272-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...