Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 50. výročí zdolání Nanga Parbat slov.horolezci proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 50. výročí zdolání Nanga Parbat slov.horolezci proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
červenec 2021
Cena
860 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 50. výročí zdolání hory Nanga Parbat slovenskými horolezci.

Nanga Parbat je s 8125 metry devátou nejvyšší horou světa a zároveň první osmitisícovkou, kterou se pokusil pokořit člověk.
Od roku 1895 při tom zemřely desítky mužů, a himálajský vrchol proto dostal přezdívku Hora smrti. Úspěch oslavila až německo-rakouská výprava roku 1953. Československé horolezectví tou dobou zažívalo boom. Ve Vysokých Tatrách padal jeden prvovýstup za druhým. Alpy nám byly zapovězené, ale nahradil je Kavkaz, kde se potvrdilo, že naši horolezci mají všechny předpoklady pro zdolání nejvyšších vrcholů světa. Pro historicky první československý výstup na osmitisícovku si zvolili právě Nanga Parbat. Přestože se skupině Ivana Gálfyho výstup nepodařil, jeho snažení vzbudilo v roce 1969 obrovský zájem veřejnosti. V roce 1971 proto zorganizoval druhou, tentokrát úspěšnou výpravu. Prvními Slováky, kteří pokořili nejzápadnější himálajskou osmitisícovku se stali Ivan Fiala a Michal Orolín.

Kompozice averzní strany euromince, která je dílem medailérky Márie Poldaufové, vychází ze symetrie dvou polopostav členů vrcholového družstva, kteří na Nanga Parbat vztyčují československou vlajku připevněnou na cepín. Reverzní straně vévodí dynamická postava horolezce na skalní stěně, za kterou se tyčí vytoužený osmitisícový vrchol. Výpravný reliéf mince doplňují nápisy NANGA PARBAT – 8125 m – 1971 a také slovenský státní znak.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85075-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...