Stříbrná slov. mince 20 EUR 2020 Chráněná krajinná oblast Poľana proof

Stříbrná slov. mince 20 EUR 2020 Chráněná krajinná oblast Poľana proof

Stav skladu
Vyprodáno
Cena
1 365 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovensko je proslulé nevšedními přírodními krásami a ty nejznámější se objevují na stříbrných pamětních mincích, které vydává Národná banka Slovenska. Nemůže mezi nimi chybět Chráněná krajinná oblast Poľana.

Poľana je nejvyšším sopečným pohořím na Slovensku.
Rozkládá se přímo v srdci země a na rozdíl od jiných slovenských hor, které jsou převážně pásmovité, zaujme téměř pravidelným kruhovým půdorysem. Pozůstatek jedné z nejzachovalejších vyhaslých sopek v Evropě o průměru třiceti kilometrů se pyšní šestikilometrovým kráterem. V Poľaně jako by se zastavil čas – spíše než na člověka narazíte v nádherných hlubokých lesích na medvěda, rysa či jelena. Starousedlíky, kteří zde žijí po generace, najdete jen v drobných osadách zvaných lazy na úbočích kopců. Vyhlášené jsou jejich temperamentní podpoľanské písně a tance, hudební virtuozita i nádherné kroje.

Pamětní minci zpracovala medailérka Mária Poldaufová. Averzní strana předkládá souboj dvou jelenů, který se odehrává poblíž sopečného útvaru Kalamárky a kterému zpovzdálí přihlíží šestice laní. Kompozici averzu dotváří slovenský státní znak doplněný textem SLOVENSKO 2020 a nominální hodnotou 20 EURO. Reverzní strana je věnována vodopádu Bystrého potoka. Vyobrazení přírodní památky doplňují ozdobné motivy – fragment lidového ornamentu a rostlinka violka žlutá sudetská. Nápisy na reverzu uvádějí CHRÁNENÁ KRAJINNÁ OBLASŤ POĽANA.

Minci v kvalitě proof vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84270-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
33,63 g
Průměr
40 mm
Česká mincovna
Loading...