Stříbrná slov. mince 20 EUR 2021 100. výročí objevení Demänovské jeskyně svobody proof

Stříbrná slov. mince 20 EUR 2021 100. výročí objevení Demänovské jeskyně svobody proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Cena
1 790 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 20 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 100. výročí objevení Demänovské jeskyně svobody.

Demänovská jeskyně svobody je krasová jeskyně v Nízkých Tatrách.
V roce 1921 ji objevil speleolog Alois Král a od té doby se stala nejnavštěvovanější turisticky zpřístupněnou jeskyní na Slovensku. Skládá se z dómů, síní a chodeb, jejichž celková délka činí bezmála devět kilometrů. Bohatá krasová výzdoba je stále živá – na stropech se objevují sklovitá brčka a tlustší stalaktity, na stěnách se nacházejí krápníkové vodopády a na dně najdete robustnější stalagmity a stalagnáty. Vedle krápníků mohou návštěvníci obdivovat podzemní řeku Demänovku a také jezírka, která vyplňují prohlubně jeskynního dna. Ve vodě lze nalézt „jeskynní perly“ či raka tatranského, který je zástupcem místní drobounké fauny. V době pleistocénu však demänovské síně obývali mnohem větší živočichové, což dokazují nálezy kostí jeskynního medvěda.

Obě strany euromince, jejíž autorkou je medailérka Mária Poldaufová, předkládají krasovou výzdobu jeskyně. Reliéf averzní strany doplňují představitelé jeskynní fauny a slovenský státní znak. Na reverzní straně pak najdete momentku zachycující objevení jeskyně Aloisem Králem doplněnou opisem DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85073-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
20 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
33,63 g
Průměr
40 mm
Česká mincovna
Loading...