Stříbrná slov. mince 20 EUR 2022 - Chráněná krajinná oblast Kysuce proof

Stříbrná slov. mince 20 EUR 2022 - Chráněná krajinná oblast Kysuce proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2022
Cena
1 790 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovensko je proslulé nevšedními přírodními krásami a ty nejznámější se objevují na stříbrných pamětních mincích, které vydává Národná banka Slovenska. Nemůže mezi nimi chybět Chráněná krajinná oblast Kysuce.

Na území Slovenska se rozkládá celkem 14 chráněných krajinných oblastí, přičemž CHKO Kysuce se nachází na severovýchodě země. Tři čtvrtiny z její celkové rozlohy 65 462 hektarů pokrývají lesy a zbytek tvoří polnohospodářská půda. Odlesňování zde začalo v 16. století v souvislosti s valašskou a kopaničářskou kolonizací. Tu dnes připomíná mozaikovitá krajina, v níž se střídají lesy, louky, pole a osady s pozůstatky lidové architektury. Důležitým biotopem jsou mokřady. Kysuce jsou domovem velkého množství ohrožených druhů rostlin a živočichů, mezi kterými nechybí velké šelmy – rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý. Světovým geologickým unikátem jsou kysucké Megonky – pískovcové koule s průměrem od 30 do 260 centimetrů. Další raritou je Korňanský ropný pramen – přirozený povrchový vývěr lehké ropy doprovázený uvolňováním metanu.

Pamětní minci zpracoval medailér Karol Ličko. Averzní strana předkládá charakteristické představitele kysucké fauny a flóry – vydru říční, mloka hřebenatého a rosnatku okrouhlolistou. Kompozici averzu dotváří slovenský státní znak doplněný opisem SLOVENSKO 2022 a nominální hodnotou 20 EURO. Reverzní strana je věnována srubům s typickou šindelovou střechou a sáňkami krňačkami. Vyobrazení lidové architektury doplňuje silueta kysuckých vrchů. Nápis na reverzu uvádí CHRÁNENÁ KRAJINNÁ OBLASŤ KYSUCE.

Minci v kvalitě proof vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84355-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
20 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
33,63 g
Průměr
40 mm
Česká mincovna
Loading...