Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu stand

Stav skladu
Vyprodáno
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská pamětní mince dokazuje, že za unikátními přírodními krásami nemusíme cestovat na druhý konec planety. V ryzím stříbře se zrcadlí krásy Slovenského krasu.

I když krasy oplývají četnými krásami, nemají tato dvě slova společný základ. Slovo kras je prastarého původu, pochází z oblasti Středomoří a je odvozeno od slova karra – čili skála. Toto pojmenování je příhodné, protože krasy jsou souborem útvarů, které vznikají z rozpustných hornin – zejména vápence a dolomitu. Domovem klasickým krasů je jihovýchodní Evropa, ale najdeme je i jinde ve světě. Slovenský kras, který na jihu navazuje na maďarský Aggtelecký kras, je největším takovým komplexem ve střední Evropě. Vápencové planiny tohoto národního parku jsou na povrchu pusté a zbrázděné údolími a propastmi. Ta pravá krása, která je zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, se ukrývá pod zemí a je tvořena třinácti stovkami jeskyní. Ty jsou plné neživých divů, ale překvapivě jsou také domovem vzácné fauny.

Na averzní straně mince jsou vyobrazeny stalagmity z jeskyně Domica, stalaktity a krasová brčka z Gombasecké jeskyně a aragonitový krystal z Ochtinské jeskyně. Monumentálnost komplexu je vyjádřena metaforou v podobě chrámové architektury. Reliéf dotváří slovenský státní znak, nominální hodnota 10 EURO a nápis SLOVENSKO 2017. Reverzní straně mince vévodí krápníkové útvary Krásnohorské jeskyně doplněné vzácnými jeskynními živočichy – pavoukovcem jménem štírenka, ráčkem jménem krivák a letícím netopýrem. Kompozici uzavírá opis JASKYNE SLOVENSKÉHO KRASU – SVETOVÉ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO. Autorem mince je medailér Branislav Ronai.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84122-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...