Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 D. S. Jurkovič - 150. výročí narození stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 D. S. Jurkovič - 150. výročí narození stand

Stav skladu
Skladem
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská stříbrná euromince byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 150. výročí narození Dušana Sama Jurkoviče.

Dušan Samo Jurkovič byl jednou z nejvýraznějších osobností slovenské architektury 20. století. Jeho otec byl známým vlastencem a matka znalkyní lidového umění, což se promítlo do jeho charakteristického autorského projevu. Inspirace, kterou nacházel ve folkloru a lidové architektuře, vyzařuje například ze souboru výletních ubytoven Pustevny na Radhošti z konce 19. století. V lidovém stylu Jurkovič realizoval i řadu vojenských hřbitovů. V roce 1928 pak vytvořil ikonické dílo moderní slovenské architektury – mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Dalším dokladem Jurkovičovy všestrannosti jsou industriální stavby ze 30. let, mezi kterými vyniká vrcholová stanice lanové dráhy na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách…

Reverzní strana mince nese věrný portrét architekta doplněný jeho jménem a životními letopočty: DUŠAN SAMUEL JURKOVIČ, 1868–1947. Dekorativním doplňkem jsou fragmenty vitráží. Averzní strana pak předkládá Jurkovičova vrcholná architektonická díla – Štefánikovu mohylu a stanici lanovky na Lomnickém štítu. Kompozici averzu dotváří nápis SLOVENSKO, státní znak, nominální hodnota 10 EURO a rok emise 2018. To vše je dílem medailéra Karola Lička.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84178-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...