Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 srpen 1968 stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 srpen 1968 stand

Stav skladu
Skladem
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská stříbrná euromince byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 50. výročí událostí, které se odehrály v srpnu roku 1968.

Po komunistickém převratu v roce 1948 se Československo stalo vazalem Sovětského svazu a byl v něm nastolen totalitní režim. O dvě desítky let později se však začalo blýskat na lepší časy. Po politické, společenské a ekonomické změně totiž zatoužili nejen obyčejní lidé, ale také reformní komunisté stojící v čele státu. Jenže svobodomyslné období liberalizace v roce 1968 bylo náhle a brutálně potlačeno vojenskou invazí „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy. Po celém Československu vyjadřovali občané nenásilný spontánní odpor, ale okupaci, která trvala dalších dvacet let, se bohužel zabránit nepodařilo. Nastala éra „normalizace“ – veškeré výdobytky „pražského jara“ byly potlačeny, totalitní praktiky byly posíleny a politické i ekonomické poměry se vrátily na úroveň panující v padesátých letech…

Reverzní strana mince nese fragment fotografie Ladislava Bielika, na které muž s odhalenou hrudí vzdoruje nepřátelskému tanku. Nápisy na reverzu uvádějí: AUGUST 1968 – 50. VÝROČIE. Averzní straně pak vévodí číslovka 68, která je spoutána ostnatým drátem. Kompozici averzu dotváří nápis SLOVENSKO, státní znak, nominální hodnota 10 EURO a rok emise 2018. To vše je dílem medailéra Mgr. art. Patrika Kovačovského.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84169-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...