Stříbrná slov. mince 10 EUR 2019 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaya arcibiskupem stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2019 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaya arcibiskupem stand

Stav skladu
Skladem
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská stříbrná euromince byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaye arcibiskupem.

Alexander Rudnay byl katolický kněz vysvěcený v Trnavě, který se stal sedmihradským biskupem, ostřihomským arcibiskupem, uherským primasem, a nakonec kardinálem. Přestože byl příslušníkem vysoké církevní hierarchie, šlechticem a stoupencem vídeňského dvora, nikdy nezapomněl, že je také Slovákem. Byl osvíceným vzdělancem a buditelem. Podporoval bernolákovce a slovenské národní hnutí. Duchovního Juraje Palkoviče podpořil při překladu bible do slovenštiny. Církevním hodnostářům slovenského původu pomáhal k významným postům v Horním Uhersku. Slovákům zajistil církevní obřady a náboženskou výchovu v mateřském jazyce. „Slovák som, a keby som bol i na stolci Petrovom, Slovákom zostanem,“ nechal se slyšet.

Reverzní straně mince vévodí portrét arcibiskupa doplněný kardinálským znakem a jménem ALEXANDER RUDNAY. Text VYMENOVANIE ZA OSTRIHOMSKÉHO ARCIBISKUPA je doplněn letopočtem 1819. Na reverzu je uvedena ještě nominální hodnota mince 10 EURO. Averzní strana pak předkládá baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha, kterou Alexander Rudnay nechal vybudovat v Ostřihomi. Kompozici averzu dotváří arcibiskupův podpis, nápis SLOVENSKO, státní znak a rok emise 2019. To vše je dílem medailéra Mgr. art. Petra Valacha.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84197-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...