Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí narození Alexandra Dubčeka stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí narození Alexandra Dubčeka stand

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
listopad 2021
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 100. výročí narození Alexandra Dubčeka.

Alexander Dubček
byl jedním z nejznámějších slovenských politiků československé historie. Proslul jako bojovník proti totalitnímu režimu a stal se symbolem svobody, demokracie a sociální solidarity. Patřil ke klíčovým osobnostem roku 1968, který se nesl v duchu politických, společenských a ekonomických změn. Snahy o demokratizaci Československa však zmařila invaze vojsk Varšavské smlouvy. Alexander Dubček byl vzápětí odvolán z vrcholných politických kruhů a přinucen vzdát se veřejného života. Přestože následující dvě desítky let žil pod stálým dohledem Státní bezpečnosti, svých ideálů se nevzdal. Státním orgánům posílal protestní dopisy a udržoval kontakty se zahraničními institucemi a bojovníky za lidská práva. V roce 1989 se pak opět stal klíčovou postavou demokratických změn, které vedly k pádu komunistického režimu.

Euromince je kombinací výtvarných návrhů dvou medailérů. Averzní strana Štefana Novotného předkládá symbol svobody – holubici, která se snaží chytit poletující lipový lístek – doplněný slovenským státním znakem. Reverzní strana Mgr. art. Martina Sabola nese věrný portrét Alexandra Dubčeka doplněný jeho jménem, podpisem a životními letopočty 1921–1992.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85076-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...