Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí vzniku pěveckého sboru slovenských učitelů proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí vzniku pěveckého sboru slovenských učitelů proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2021
Cena
1 350 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 100. výročí vzniku pěveckého sboru slovenských učitelů.

„Spevácky zbor slovenských učiteľov“
je mužské vokální těleso, které vzniklo roku 1921 v Trenčíně a od té doby je nepřetržitě činné. Jeho zakládající členové chtěli prostřednictvím umění povznášet slovenský národ a utužovat vztahy mezi Slováky a Čechy. Tyto cíle byly obsaženy v mottu „Spevom budiť lásku k rodu“. V průběhu uplynulého století se sbor představil na tisícovkách vystoupení – s lidovými, národními a sakrálních písněmi, ve městech i na dědinách, na Slovensku i po celém světě. Domácí i zahraniční kritiky vyzdvihují plnost zvuku, čistotu intonace, procítěný projev, kulturnost, srdečnost a společenský šarm celého kolektivu, který má nezastupitelné místo v kulturních dějinách Slovenska.

Averzní strana euromince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, předkládá část loga pěveckého sboru v podobě ženské tváře s rozevlátými vlasy. V horní části averzu je umístěna notová osnova se slovenským státním znakem, v dolní části se pak nachází silueta hradu s nápisem TRENČÍN a výročními letopočty 1921–2021. Reverzní strana mince nese notový zápis nápěvu slovenské hymny. Jednotlivé noty jsou vyplněné písmeny, která tvoří text SPEVÁCKY ZBOR SLOVENSKÝCH UČITEĽOV. V horní časti averzu se nachází lyra doplněná výročními letopočty 1921–2021.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85069-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...