Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 200. výročí narození Janka Matúšky proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 200. výročí narození Janka Matúšky proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2021
Cena
1 350 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince, kterou v roce 2021 vydala Národná banka Slovenska, vzdává hold autorovi slovenské hymny. Janko Matúška se narodil před rovnými 200 lety.

Janko Matúška
byl už odmalička veden k lásce ke slovenskému národu a slovanským jazykům. Jeho učitelem v rodném městečku byl národně uvědomělý Leopold Bruck, který patřil k zakladatelům Matice slovenské. Když pak odešel studovat do Bratislavy, ovlivnili ho Juraj Palkovič a samotný Ľudovít Štúr, kteří zde působili jako pedagogové a podněcovali tvořivou atmosféru. Matúška se rychle vypracoval na jednoho z předních představitelů generace štúrovců, přičemž největšího věhlasu dosáhly jeho vlastenecké básně a veršované pověsti, ve kterých se často inspiroval lidovou slovesností. Když byl jeho vzor Ľudovít Štúr z politických důvodů propuštěn, Matúška na protest z bratislavského lycea odešel a napsal báseň Ponad Tatrou blýska. Jistě si nemyslel, že slova doplněná melodií lidové písničky Kopala studienku se jednoho dne stanou hymnou svobodných Slováků…

Reverzní strana mince, která je dílem Mgr. art. Petra Valacha, předkládá věrný portrét Janka Matúšky doplněný jeho jménem, podpisem a životními letopočty, ale také nominální hodnotou 10 EURO. Averzní straně mince pak vévodí faksimile dobového zápisu textu slovenské hymny a pohled na Oravský hrad, který symbolizuje místo umělcova životního působení. Kompozici averzu dotváří státní znak Slovenské republiky.

Minci v kvalitě proof vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
85067-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...