Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 200. výročí narození Janka Matúšky stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 200. výročí narození Janka Matúšky stand

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
leden 2021
Cena
1 150 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021 uplynulo 200 let od narození Janka Matúšky. Autora slovenské hymny připomíná stříbrná mince, kterou vydala Národná banka Slovenska.

Janko Matúška
miloval slovenský jazyk a hold mu vzdával coby romantický básník, prozaik a dramatik i jako hrdý patriot. Spíše než o příběh se ve svých dílech snažil o zachycení citů a atmosféry. Největšího věhlasu dosáhly jeho vlastenecké básně a veršované pověsti, ve kterých se inspiroval lidovou slovesností, ale příležitostně se věnoval také kratší lyrice, písním a říkadlům. Jeho vzorem byl samotný Ľudovít Štúr, se který se setkal při studiu na bratislavském lyceu. Poté, co byl pedagog Štúr z politických důvodů propuštěn, se 22 studentů rozhodlo, že na protest odejdou spolu s ním. Matúška, který patřil k nejvýraznějším představitelům generace štúrovců, mezi nimi nemohl chybět. Za cíl si studenti vybrali Levoču a na dlouhé cestě si na melodii lidové písničky Kopala studienku zpívali Matúškovu báseň Ponad Tatrou blýska. Jistě si nemysleli, že tehdy poprvé zazněla hymna svobodných Slováků…

Reverzní strana mince, která je dílem Mgr. art. Petra Valacha, předkládá věrný portrét Janka Matúšky doplněný jeho jménem, podpisem a životními letopočty, ale také nominální hodnotou 10 EURO. Averzní straně mince pak vévodí faksimile dobového zápisu textu slovenské hymny a pohled na Oravský hrad, který symbolizuje místo umělcova životního působení. Kompozici averzu dotváří státní znak Slovenské republiky.

Minci v kvalitě standard vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
85066-720
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...